Infoallikad raamatukogu veebis
Site: | TalTech Moodle |
Course: | Kuidas leida kirjandust ja viidata |
Book: | Infoallikad raamatukogu veebis |
Printed by: | Guest user |
Date: | Thursday, 21 November 2024, 9:25 PM |
Description
Kui infovajadus on määratletud, siis on võimalik valida infoallikad, milles otsing sooritada. Infootsingut alusta raamatukogu veebist. Trükiväljaandeid leiad e-kataloogist ESTER, e-raamatuid, e-ajakirju ja e-artikleid otsi raamatukogu otsinguportaalist Primo ja erialastest andmebaasidest, lõputöid Digikogust, teadusinfo otsimiseks kasuta otsimootorit Google Scholar.
1. E-kataloog ESTER
Tutvustus
E-kataloog ESTER on Eesti suuremate raamatukogude ühiskataloog. Kataloogist saab otsida 35 raamatukogu teavikuid. E-kataloog ESTER
sisaldab kirjeid raamatute, perioodikaväljaannete, nootide, helisalvestiste,
e-ressursside jms kohta. Otsingut e-kataloogis ESTER saad alustada TalTech raamatukogu
kodulehelt või aadressil www.ester.ee
Kataloog võimaldab teavikuid otsida paljude tunnuste alusel: autor, pealkiri,
märksõna jne. Saad kindlaks teha, kas sulle vajalik raamat on meie raamatukogus
olemas, kas see on kohal või välja laenutatud ning mis korrusel ja millisel
riiulil raamat asub.
E-katloog ESTER võimaldab:
- vali enne otsingu teostamist konkreetne raamatukogu
- vali sobiv otsiväli: sõna, pealkiri, autor, märksõna jne
- liitotsing võimaldab otsingut täpsustada mitmete tunnuste alusel - saad koostada täpsema päringu ja valida teaviku keele, laadi, kirjastuse, ilmumisaasta
- saad sisestada eesti- või venekeelset teksti
- uudiskirjandus – nimestik uueneb igal esmaspäeval
- minu ESTER – sinu isiklik kasutajakonto. Saad muuta oma kontaktandmeid, vaadata
oma laenutusi ja pikendada laenutähtaegu, salvestada kataloogiotsinguid ja
kirjeid, vaadata maksmata viiviseid jne
Nutiseadmesõbralik e-kataloog (m-ESTER)
Nutiseadmesõbralik e-kataloog kohandub vastavalt arvuti- või telefoniekraani suurusele. Kuva on veidi erinev seadme püsti- või põikiasendis. NB! Täiskirje kuvatakse ainult telefoni põikiasendis.
Põhjalik e-kataloogi ESTER juhend.
2. Raamatukogu otsinguportaal PRIMO
Kui otsid kirjandust teema järgi, soovitame otsingut alustada raamatukogu otsinguportaalist Primo.
Primo võimaldab otsida nii trüki- kui e-väljaandeid (e-artikleid, e-ajakirju ja e-raamatuid) kõikidest andmebaasidest korraga.
NB! Primo ei sisalda andmeid statistikaandmebaasidest (Orbis Europe jt) ning andmebaasist SciFinder.
TalTechi arvutivõrgus on juurdepääs ligi 90-le rahvusvahelisele andmebaasile raamatukogu vahendusel, mis sisaldavad enam kui 115 660 perioodilist väljaannet ja 332 000 e-raamatut, miljoneid teadusartikleid, konverentsimaterjale jne. Kõik need andmebaasid on koondatud ühisotsingu portaali PRIMO.
Lisaks on portaalis ka TalTechi doktori- ja magistritööd, bakalaureuse- jt lõputööd ning valik TalTechi õpikuid TalTechi raamatukogu digikogust, samuti avatud juurdepääsuga teaduspublikatsioone.
JUURDEPÄÄS
- Portaal on avatud kõigile huvilistele.
- Terviktekstid avanevad üksnes TalTechi arvutivõrgus.
- Kaugjuurdepääs terviktekstidele on EduVPN ühenduse kaudu, vajalik TalTech Uni-ID.
OTSING
Vaikimisi on avatud lihtotsing.
Otsingu tegemiseks sisesta üks või mitu sõna ja kliki Otsi. Otsing toimub kogu portaali ulatuses, ka täistekstiandmebaaside tekstide seest. Süsteem otsib nii raamatuid, artikleid kui ajakirju jt teavikuid. Tulemuseks kuvatakse kirjed, kus otsisõna sisaldub.
Võid kasutada fraasiotsingut (jutumärkides), samuti saad otsingut täpsustada, kasutades loogikaoperaatoreid AND, OR, NOT.
NB! Loogikaoperaatorid tuleb sisestada alati suurtähtedega (AND, OR, NOT), muidu loeb süsteem neid otsisõnadeks.
Kui otsitulemusi on palju, saad neid täpsustama hakata (Tweak my results), piirata näiteks üksnes artiklitele või raamatutele jne.
Keerukamate päringute puhul kasuta Täpsemat otsingut / Advanced search.
Täpsemal otsingul saab otsingut piirata mitmesuguste tunnustega. Otsingut alustades saad kohe ära määrata, millistelt väljadelt süsteem otsib: pealkirja, autori/koostaja, märksõna või ISSN numbri väljalt. Samuti on juba alguses võimalik ära määrata teaviku laad, valida otsingutulemustesse üksnes raamatuid, artikleid või ajakirju jne. Kohe saad ära määrata ka otsitava teaviku keele ja täpsustada teavikute ilmumise ajavahemiku. Vajadusel saad lisada uusi otsiväljade ridu, kui tahad kombineerida rohkemaid märksõnu loogikaoperaatoritega AND, OR, NOT. Oluline on katsetada erinevaid märksõnu erinevates kombinatsioonides, samuti mitmust/ainsust. Kuidas päringut koostada, loe rohkem Infootsingu ABC.
TULEMUSTE haldamine
Ikoonide tähendus otsitulemuste juures
- leitakse allikad, mis viitavad antud artiklile
- leitakse allikad, millele on antud artiklis viidatud
- teaviku viitekirje viies stiilis (APA, IEEE jt)
- saad saata artikli kirje oma e-postkasti
- saad tulemused salvestada oma lemmikutesse
Kui on käsil ulatuslikum uurimistöö, siis on otstarbekas luua oma isikustatud portaali ala.
ISIKUSTATUD PORTAAL
Logides portaali sisse TalTech UNI-ID-ga (Sign In) on võimalik:
- otsinguid salvestada
- koguda huvipakkuvaid kirjeid oma lemmikutesse / My Favorites
- luua teemakaustu
- tellida teavitusi (alert) uutest lisandunud teemakohastest allikatest
Video: Using Primo
3. Digikogu
Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu Digikogust võib leida meie ülikoolis alates 2005. aastast kaitstud doktoritöid ning alates 2014. aastast kaitstud magistri-, bakalaureuse- ja diplomitöid. Avalikustamisele mittekuuluva lõputöö puhul on ära toodud üksnes töö lühikokkuvõte. Digikogust leiab ka õpikute ja õppematerjalide e-versioone ning Tehnikaülikooli ajalooga seotud publikatsioone.
4. Andmebaasid
Raamatukogu andmebaas on indekseeritud ajakirjade, konverentsikogumike, ajalehe artiklite, sisukokkuvõtete ja muu info kogu. Informatsiooni õigsus ja usaldusväärsus on kontrollitud kirjastajate poolt.
Miks kasutada info otsimisel andmebaase kuid mitte interneti otsimootoreid nt Google?
Teadusandmebaasid on kõige usaldusväärsemad, autoriteetsemad ja kõige värskemat infot sisaldavad infoallikad.
Andmebaasides sisalduvat teavet ei leia Interneti otsingumootoritega, sest andmebaasi teave on kaitstud autoriõigustega. Sellele teabele juurdepääsu eest maksavad raamatukogud.
Google otsib kõike veebis avaldatu kohta. Igaüks saab Internetis ükskõik mida avaldada, nii et peab olema valmis ise internetilehe sisu hindama. Teadusandmebaasid indekseerivad eelretsenseeritud, avaldatud ja akadeemiliseks kasutamiseks mõeldud materjale.
Tallinna Tehnikaülikooli võrgus ülikooli liikmeskonnale avatud andmebaaside nimestiku leiad raamatukogu veebilehel rubriigis Andmebaasid.
Andmebaaside kasutamiseks väljaspool ülikooli tuleb esmalt siseneda võrku läbi EduVPN ühenduse ja seejärel valida vajalik andmebaas raamatukogu kodulehel.4.1. Andmebaaside tüübid
- bibliograafiline andmebaas – bibliograafilisi andmeid sisaldav andmebaas: pealkiri, autor, koostaja, ilmumiskoht, aeg, lehekülgede arv jne (ISE)
- referaatandmebaas – sisaldab bibliograafilisi andmeid ja dokumendi sisu lühikokkuvõtet e referaati; teadus- ja tehnikaajakirjadest, konverentsimaterjalidest ning teadustööde aruannetest (Scopus, Web of Science). Artiklite täistekstid avatakse neist ajakirjadest, mis on meie raamatukogusse ostetud mõne täistekstiandmebaasi kaudu
- täistekstiandmebaas – dokumentide täielikke tekste sisaldav andmebaas (Science Direct, IEEE Xplore)
- faktiandmebaas – faktiinformatsiooni, nt majandusnäitajaid või seadmete ja materjalide andmeid sisaldav andmebaas. (CIA - The World Factbook )
Andmebaasid sisaldavad andmeid teaduslikest uurimistöödest, tehnoloogiatest, patentidest, seadustest, turundusest, koostööpartneritest jm.
Paljud kirjastajad pakuvad oma ajakirju eraldi andmebaaside kujul. Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogul on juurdepääs järgmiste kirjastajate multidistsiplinaarsetele andmebaasidele: Cambridge Core, De Gruyter Journals, Emerald Journals and Books, O`Reilly for Higher Education, Oxford Journals, SAGE journals online, ScienceDirect, Springer Link, Taylor & Francis Online, Wiley Online Library.
Lisaks neile on mitmel erialal olemas konkreetsete kirjastuste ja erialaühingute kitsama valdkonna andmebaasid, nt IOP Publishing juhtivad füüsikaalased e-ajakirjad, ACS Publishing keemiaalased e-ajakirjad, ASM Journals biomeditsiinialased e-ajakirjad jne.
4.2. Andmebaasi struktuur
Andmebaaside
poolt väljastatud andmekogusid nimetatakse kirjeteks. Igal kirjel on ühe andmebaasi piires sarnane struktuur. Erinevates andmebaasides võib kirjete struktuur olla erinev. Iga kirje kirjeldab ühte publikatsiooni, näiteks raamatut või artiklit
vastavalt kindlaksmääratud reeglitele.
Kirje koosneb paljudest andmeväljadest: autor, artikli pealkiri,
ajakirja nimetus, ilmumisaasta jne.
Andmebaasis otsides saab määrata, millistelt väljadelt otsida (nt autori, pealkirja, märksõnade, sisukokkuvõtte, kirjastuse, ISBN/ISSN, aastate jne järgi).
Näide: Artikli kirje andmebaasist Science Direct
4.3. Andmebaaside lisafunktsioonid
1. Andmebaasi teavitusteenus (Alert Service)
Kui otsinguid tehes oled leidnud andmebaasi, kus on kõige rohkem sinu teemale
vastavaid allikaid, siis registreerides end andmebaasi personaalseks kasutajaks
(Register / Login) on võimalik:
- salvestada otsingute ajalugu ja otsiprofiile
- saada e-posti teel informatsiooni huvipakkuvate ajakirjade uutest numbritest ja sinu teemal andmebaasi lisatud uutest artiklitest
2. Andmebaasid võimaldavad vastava lingi (Cite jm) abil luua leitud kirjanduse viitekirjeid.
3. Viitekirjete kogumiseks ja haldamiseks võib kasutada tasuta viitehaldustarkvarasid, näit Mendeley ja Zotero. Nende abil saab lisada oma töösse tekstisiseseid
viiteid ning töö valmides moodustada kasutatud kirjanduse loetelu.
Vt juhendit.
5. Teadusinfo otsimootor Google Scholar
Teadusinfo otsimiseks on otsimootor Google Scholar scholar.google.com, mis leiab infot nii teadusandmebaasidest kui ka veebis vaba juurdepääsuga materjalidest. Google Scholar indekseerib teadusartikleid, raamatuid, dissertatsioone, sisukokkuvõtteid, konverentsiettekandeid, uuringuraporteid, vaba juurdepääsuga teadusinfot, patente jne.
Google Scholar otsib infot teaduskirjastuste, erialaühingute, repositooriumite, ülikoolide ja teiste teadusorganisatsioonide lehekülgedelt. Kuid mitte kõik otsitulemused ei ole teaduslikud. Tulemuste hulgas võib olla presentatsioone, uudiseid, mittepublitseeritud materjale jne.Millal kasutada Google Scholar’it?
- alustad uue teemaga ja soovid saada teema kohta taustainformatsiooni ja ideid otsisõnade valimiseks
- soovid saada teemast ülevaadet (eriti kasulikud on viited teemaga seotud artiklitele „Related Articles“ ja viited artiklile „Cited By“)
- raamatukogu otsinguportaalis Primo puudub juurdepääs allika täistekstile
- otsid artiklit, mille kohta puuduvad täielikud andmed – autor, artikli pealkiri, ajakirja nimetus ilmumisaasta, ajakirja köide ja number jne
-
Sa ei
tea, millist andmebaasi kasutada
Google Scholar eelised
Google Scholar puudused
Mugav ja lihtne kasutada
Ei ole täiuslik, võid väga olulisest informatsioonist ilma jääda. Ei asenda korralikult läbiviidud otsinguid raamatukogu otsinguportaalis PRIMO ja teadusandmebaasides
Sisaldab erinevat laadi infoallikaid – artikleid, raamatuid, dissertatsioone, vaba juurdepääsuga teadusinfot
Kõik otsitulemused ei ole teaduslikud ja eelretsenseeritud
Cited by link näitab artikleid kus on sellele artiklile viidatud. Võimaldab lihtsalt leida sama teemaga seotud artikleid
Kõik täistekstid ei ole vaba juurdepääsuga
Sisaldab viiteid teistele sama teemat käsitlevatele artiklitele -Related articles
Otsingu teostamise ja täpsustamise võimalusi on vähem kui teadusandmebaasides
Saab tellida e-postile teavituse sulle huvipakkuval teemal lisanduvatest uutest artiklitest (create alert)
Google Scholar ei anna infot kui sageli otsimootor materjali indekseerib
Võimaldab luua viitekirje viies erinevas stiilis
Reastab otsitulemused viidete arvu järgi. Seega võib hiljuti ilmunud suurepärane artikkel jääda otsitulemuste loetelus tahapoole