Õppeaine eesmärgiks on tutvustada okeanograafia ja meteoroloogia aparatuuri, mõõtmismeetodeid, nõudeid vaatluste organiseerimisele ja andmete kvaliteedi tagamisele, andmete esmase töötluse meetodeid, andmete edastamise ja esitlemise vahendeid. Kursus koosneb sisuliselt kahest osast - okeanograafia aparatuur ja meetodid ning meteoroloogia aparatuur ja meetodid.

Okeanograafia osas käsitletakse järgmisi teemasid: Temperatuuri ja soolsuse määramine, CTD-sondid, andurid, CTD-sondeerimiste andmete esmane töötlus. Veetaseme mõõtmine, kaasaegsed vahendid, seiresüsteem. Lainetuse parameetrite registreerimine. Hoovusmõõtjad, tööpõhimõtted, andmetöötlus. Aparatuur merekeskkonna seisundi seireks, hägususe, fluorestsentsi, hapniku ja toitainete sisalduse määramine. Autonoomsed mõõtesüsteemid, poijaamad. Meetodid andmete edastamiseks, on-line esitlemiseks ja arhiveerimiseks. Kaugseire meetodid. Mõõdistustööde organiseerimine merel.
Meteoroloogia osa teemad on: Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja programmid. Meteoroloogiliste vaatluste organisatsioonilis-metoodiline alus. Mõõteriistadele esitatavad nõuded ja mõõtmiste täpsus. Ühikud ja konstandid. Automaatsed meteoroloogiajaamad. Õhurõhu, tuule suuna ja kiiruse, õhutemperatuuri, õhuniiskuse, sademete hulga, nähtavuse ning päikesekiirguse parameetrite mõõtmise meetodid ja mõõteriistad. Meteoroloogiliste vaatlusandmete töötlemine, edastamine ja säilitamine.

Õppevormilt koosneb kursus loengutest - 2*8 loengust (iga loeng 2 akadeemilist tundi), harjutustundidest - 2*4 tundi (a 2 akadeemilist tundi), kus antakse, arutatakse ja kaitstakse iseseisvaid töid ja praktikumist, mis reeglina viiakse läbi ühe täistööpäeva jooksul uurimislaeva pardal ja/või meteojaamas.

Arvestuse saamiskes on vajalik teha ja esitada iseseisvad tööd ning osaleda edukalt praktikumis.