Sissejuhatus

Additional standards

Lisaks EN ISO 19650 standardiseeriale tuleb tähelepanu pöörata ka sellega haakuvatele standarditele (vt meenutusena BIM Standards Landscape Explorer, kus on näidatud seoseid erinevate BIM standardite vahel). 

Õppemoodulite jooksul teeme viiteid neile haakuvatele BIM standarditele jupi kaupa (vaata CEN/ISO töögruppide põhist vaadet täieliku nimekirja saamiseks). 

Siinses moodulis viitame järgmistele lisastandarditele:

CEN/TR 17654 näol on tegemist täpsustava juhendmaterjaliga EN ISO 19650-1 ja -2 põhineva infovahetuse nõuete (EIR) ja BIM rakenduskavade (BEP) rakendamiseks Euroopa tasandil. See dokument käsitleb haldusprotsesse, mis on seotud eelkõige planeerimis- ja ehitusprojektidele info hankimise ja edastamisega, täpsemalt  infovahetusnõuete (EIR) ning BIM rakenduskava tähenduses.

EN ISO 7817-1 näol on tegemist EN standardi EN 17412-1 ülevõtmisega, mistõttu viimane on kehtetu või siis asendatud EN ISO 7817-1 standardiga.

  • EN ISO 22014 - Library objects for architecture, engineering, construction and use (ISO 22014:2024)

Oluline on märkida, et EN ISO 19650 seerias ei ole üksikasjalikult ette nähtud, kuidas üksikud organisatsioonid digitaalset teavet toodavad või edastavad. Standardite, eriti rahvusvaheliste standardite järgi töötamine nõuab pakkumismenetluse ja tööde teostamisega seotud protsesside olulist läbivaatamist. Paljud organisatsioonid töötavad nüüd digitaalses ruumis ja on kaugtööga kohanemiseks teinud olulisi muudatusi, kuid paljud ei pruugi olla mõelnud, kuidas oma protsesse digitaalse info jagamiseks kõige paremini optimeerida. Organisatsioonid, mis on võimelised digitaalseid andmeid kiiresti looma ja seejuures muutes seda väärtuslikuks informatsiooniks, mida omakorda teised saavad kasutada, lisavad märkimisväärset väärtust kogu tarneahelale. Üks tõrge selles tarneahelas võib kahjuks kõiki neid eeliseid vähendada või hoopistükkis ära kaotada. Sestap on riskipõhine lähenemine väga oluline. Sama oluline on aga ka projektijärgne mobiliseerimine, et kogu hea planeerimine saaks tõhusalt ellu viidud.

Keskmise ja suurema suurusega ettevõtete jaoks pakub EN ISO 19650 olulisi eeliseid, kuna see suurendab geograafilisi piire ületavate projektide digitaalset koostööd teiste valdkondadega, mis võimaldab vähendada tõrkeid ja tõstab informatsiooni üldist kvaliteeti.

Sõltuvalt iga organisatsiooni suurusest ja paindlikkusest võib kuluda kaks või enam aastat, et muuta oma ettevõtteid vastavusse EN ISO 19650 seeriaga ning pärast seda on see pidev täiustamise ja areneval turul kasutuselevõtu protsess.

Märkus VKE-dele. Eriti väiksemate ettevõtete puhul ei ole soovitatav võtta standardeid, nagu EN ISO 19650 seeriat, lihtsalt sertifitseerimiseks, kuna see on lühiajaline kasu. EN ISO 19650 standard ei püüa kehtestada uusi protsesse, vaid pigem kehtestab täpsuse selle kohta, kuidas infonõuded määratletakse, korraldatakse pakkumisi ja kui projekt algab, siis kuidas informatsiooni toodetakse ja projekti elluviimise meeskondade vahel jagatakse, et iga organisatsioon saaks kasu mistahes digitaliseerimise investeeringust läbi kontrollitava riskitaseme. VKE-d peaksid kaaluma olemasolevaid protsesse, mis saaksid digiteerimisest kõige rohkem kasu, ja aja jooksul lisama uusi protsesse, mis pakuvad võimalusi nende protsesside või kogu äritegevuse parandamiseks.