Sissejuhatus

Delivering a project in accordance with EN ISO 19650-2

Projektide puhul, mis on tehtud kooskõlas EN ISO 19650 standarditega, ei oma tähendust varasemalt kasutusel olnud BIMi rakendamise tasemed (nt Level 2 BIM või BIM Level 2), kuna need tekitavad segadust ja kuuluvad varasemate, aegunud standardite koosseisu. Seetõttu kasutamegi edaspidi lihtsalt “BIMi rakendamine vastavalt EN ISO 19650 nõuetele“ allmärget.

EN ISO 19650-2 on jagatud kaheksaks alamprotsessiks, mis on välja toodud järgmiselt:

  1. Hindamine ja vajadus
  2. Hankekonkurss
  3. Esitatud pakkumus
  4. Määramine
  5. Ettevalmistus
  6. Info ühistootmine
  7. Infomudeli edastamine
  8. Projekti lõpetamine


Joonis. Määramise käigus läbiviidavad tegevused.

Alamprotsessid on loetletud nende üldise teostamise järjekorras. Määrav osaline vastutab 1. ja 2. sammu eest. Kuna hankimine võib toimuda nii projekti alguses kui ka töövõtjate jaoks, korratakse etappe 2–7 enamiku projektide puhul mõlema puhul. Alamprotsessid on loogilises täitmise järjekorras ja seetõttu saab neid joondada näiteks projekti staadiumite põhiselt. 

Iga alamprotsess on jagatud tegevusteks. Näiteks hindamine ja vajadus on jagatud järgmisteks tegevusteks:

  1. Infohaldusfunktsiooni täitvate isikute määramine
  2. Projekti infonõuete loomine
  3. Projektiinfo edastamise tähtaegade loomine
  4. Projektiinfo standardi loomine
  5. Projektiinfo tootmismeetodite ja -protsesside loomine
  6. Projekti võrdlusinfo ja jagatud ressursside loomine
  7. Projekti ühtse andmekeskkonna loomine

Standardis EN ISO 19650-2 ei ole võimalik ühtegi alamprotsessi või selle tegevust vahele jätta. Standard kasutab siiski fraasi “peab arvestama” iga tegevuse üksikasjade eristamiseks, mille puhul võib kaaluda selle väljajätmist. Sellest lähtuvalt peaks igaüks, kes koostab BIMi tegevuste ajakava, enne nende protsessist väljajätmist hoolikalt läbi uurima kõik tegevused fraasiga "peab arvestama".

Tabel. Projekti ning määramise nõuded.

Projekt Määramine
  1. Infohaldusfunktsiooni täitvate isikute määramine
  2. Projekti infonõuded
  3. Projektiinfo edastamise tähtajad
  4. Projektiinfo standard
  5. Projektiinfo tootmismeetodid ja -protsessid
  6. Projekti võrdlusinfo ja jagatud ressursid
  7. Projekti ühtne andmekeskkond
  8. Infoprotokoll

  1. Infovahetuse nõuded
  2. Infovajaduse tase
  3. Täiendav info
  4. Oluliste otsustuspunktide kuupäevad
  5. Vastuvõtukriteerium
  • Tulevane määratud juhtiv osaline
  • EN ISO 19650-2 säte 5.3, (määramiseelse) BIM rakenduskava sisaldab:

  1. Täitva isiku CV
  2. Esitatud edastamise strateegia
  3. Esitatud koondstrateegia
  4. Väga hea tasemega vastutusmaatriks
  5. Mistahes lisad projektinfo tootmismeetodite ja -protsesside või projektinfo referents ning jagatud ressursid
  6. Tarkvara, riistvara ning IT-infrastruktuur

Kuna 1. ja 2. sammu eest vastutab määrav osaline, ei saa EN ISO 19650 seeria kohane BIMi elluviimine toimuda ilma, et klient poleks toimingud 1. ja 2. etapis läbi viinud. Targale tellijale, kes haldab projektide portfelli, võib EN ISO 19650 seeria olla integreeritud hanke-, juhtimis- ja projektide kvaliteedijuhtimise protsessidesse. Kliendid, kes soovivad ette võtta ühekordse projekti, vajavad professionaalset nõu, kui nad soovivad kasutada BIMi vastavalt EN ISO 19650 seeriale. Sellisel juhul võib klient infohalduse funktsioonid sisse osta.

Standardis kasutatakse diagrammesitusena ka allolevat infohaldusprotsessi kirjeldusviisi. Tasub veelkord tähele panna, et analoogset protsessi peab järgima iga määramise korra ja kogu elluviimise etapi jooksul (olenemata projekti etapist).


Joonis. Infohaldusprotsess varade elluviimise etapis. 

Joonisel toodud toimingute järjekord kajastab nende läbiviimise järjekorda. Osaliselt on kasutatud numeratsiooni esimese osana ka EN ISO 19650-2 standardi peatükki numbrit, seega joonisel toodud etapid 1,2,3 jne võib vaadata ka kui 5.1, 5.2, 5.3 jne.

Märkus. Juhul kui infohaldusprotsess toimub ühes organisatsioonis, võib määramist täiendada sisetöökorraldusega, millele järgneb tööjuhise heakskiitmine ja jätkamiseks kinnitamine. Täiendavat infot vt standardi ISO 19650-1:2018 jaotistest 6.3 ja 8.1.

Märkus VKE-dele. Ühekordsete väiksemate projektide puhul on märkimisväärne väljakutse, kus standardite, protsesside ja dokumentatsiooni kehtestamine võib olla ebaökonoomne, välja arvatud juhul, kui need on juba suuremate projektide põhjal välja töötatud või kui eksisteerivad konkreetse projekti mastaabile kohandatud põhjalikud mallid.