Overview of information management

EN ISO 19650 standardite seeria baseerub UK PAS 1192 standarditel (UK-s kasutusel aastatel 2007-2018). ISO ehk International Standards Organization andis välja nende  baasil ISO versiooni, mis seejärel võeti üle CEN (EN standardite vastutav väljaandja) poolt ja sealt omakorda jõudsid need riikide tasandile (Eestis seega kui EVS-EN ISO eesliitega). 

EN ISO 19650 standardite seeria on kõige peamised BIM standardid, mis käsitlevad varade elukaareülest infohaldust BIMi põhimõtteid järgides. Tasub tähele panna, et riigiti võidakse standardiseerias esitada täiendusi/lisasid, samas hetkeseisus pole Eesti näitel seda tehtud, kuid rahvuslike lisasid võib näiteks leida UK näitel.

Infohalduse üldiseid põhimõtteid üle ehitise elukaare käsitleb standardite seeria EN ISO 19650, mis hetkel on jagatud alljärgnevateks osadeks:

EN ISO 19650 standardite seeriale vastav, ehitiste kohta käiv, infohaldus võimaldab ennekõike kasu saada informatsiooni sihipärase spetsifitseerimise ja edastamise läbi. See hõlmab informatsiooni nii ehitiste kavandamise, projekteerimise, ehitamise, kasutamise, hoolduse, renoveerimise ja lammutuse kohta.

EN ISO 19650 on üks osa siseriiklike ja rahvusvaheliste standardite maastikust ehk ökosüsteemist, mis toetab infohaldusprotsesside ja tehniliste lahenduste häid tavasid. See määratleb infohalduse põhimõtted ja nõuded digitaalse transformatsiooni laiemas kontekstis ja seda üle kõikide ehitatud keskkonna valdkondades ja sektorites.

EN ISO 19650 arvestab kogu informatsiooniga, mis ehitatud keskkonda puudutab – olgu selleks siis planeerimistaotlus, planeeritud hooldusgraafik, ehitusprogramm või lammutusstrateegia.

See on mõeldud kõigile (inimestele ja organisatsioonidele), kes puutuvad ühel või teisel moel kokku ehitatud varade elukaarega. Seda seetõttu, et kõik nõuavad või toodavad mingit informatsiooni. EN ISO 19650 kasutamise ulatus ei sõltu sellest, mis liiki informatsioonist me räägime, on see mudel, arvutustabel, joonis, sertifikaat, ruumiprogramm jne. See kehtib mistahes informatsioonile.

Ükskõik, kus teie sisend/roll varade elukaares paikneb,  või ka mis tahes tegevust te seejuures ellu viite, EN ISO 19650 annab raamistiku, mis aitab vastata järgnevatele küsimustele: 

  • Miks te informatsiooni vajate?
  • Millist informatsiooni te vajate?
  • Millist informatsiooni teilt nõutakse?
  • Kuidas see peaks olema kooskõlastatud?
  • Kuidas seda teiste inimeste ja organisatsioonidega jagatakse?

Selle lihtsamaks mõistmiseks võib esitada joonise, mille välimiselt ringilt leiame neli olulist verstaposti: (a) koostöö läbi ühtse andmeedastuskeskkonna (CDE), (b) koostalitlusvõime ja infovahetus, (c) õiguslikud kaalutlused, (d) turvalisuse küsimused. Samas kui sisemisel ringil on toodud neli põhimõttelist kaalupunkti: (1) eesmärk, (2) hankimine, (3) ettevalmistus, (4) tootmine.


Joonis. Olulised verstapostid ning kaalupunktid.