Sissejuhatus infohaldusesse (EN ISO 19650-1)
Sissejuhatus infohaldusesse (EN ISO 19650-1)
Overview of information management
Justification for EN ISO 19650 framework
EN ISO 19650 seeria juurutamise õigustus tuleneb vajadusest parandada infohaldusprotsesse ja tootlikkust ning liikuda kogu ehitatud keskkonna digitaalse transformatsiooni suunas. Lõplik tulemus väljendub protsesside tõhustamises, mis saavutatakse üldiste raiskamiste, ümbertöötlemise vajaduste ja riskide vähendamiste kaudu kogu ehitatud keskkonna varade elukaare jooksul.
EN ISO 19650 seeriat kasutavate organisatsioonide kasvav arv on muutumas oluliseks tõukejõuks, et teised (nii üles- kui allavoolu) järgiksid eeskuju, et saada paremast infohaldusest kasu. Paljudes riikides, kes on rakendamas EN ISO 19650 põhimõtteid, on toimunud olulised muudatused digitaalse informatsiooni esitusviiside põhimõtetes, mis on viinud infohalduse põhimõtete (nt BIM nõuded) ülevaatamiseni ja/või nende nõuete muutmiseni (joondamiseni vastavalt EN ISO 19650 postulaatidele) sõltumata sellest, kas räägime avalikust- või erasektorist.
Tõhusa infohalduse eesmärk on vähendada varade elukaarel tekkivaid riske (nt vigade, viivituste, vastuolude ja ümbertöötamise tõttu). Juhul kui seda hästi teha, siis seeläbi:
- Vähendame võimalike probleemide tekkimise ohtu
- Suurendame informatsiooni kontrollimise vajalikkuse aspekte enne selle kasutamist
Vähemtähtsam ei ole asjaolu, et tõhus infohaldus tagab parema tervise- ja ohutusega seotud riskide käsitluse, mis sõltub varade kohta käivast adekvaatsest informatsioonist. Olgu veelkord tähelepanu pööratud, et järkjärgulise EN ISO 19650 põhimõtete rakendamiseks on vajalik nii osaliste koolitus, uuendatud tootmismeetodite ja -protsesside rakendamine/kohaldamine, uute tehnoloogiate ning tarkvarade kasutuselevõtt ning mõistagi ka olemasoleva informatsiooni ning ressursside ühildamine.