Overview of information management

EN ISO 19650 series in the organisational context

EN ISO 19650 seeria eesmärk ei ole informatsiooni haldamine isoleerituna või standardi enda kontekstist, mistõttu on oluline, et seda vaadatakse laiemas, organisatsiooni kontekstis. Standardid EN ISO 9001, ISO 55001 ja ISO 21500 kirjeldavad raamistikke, mida organisatsioonid peavad järgima, et aidata luua järjepidevaid ja tõhusaid protsesse kõigil tasanditel.


Kõik need organisatsioonilised, varade ja projektijuhtimise standardid järgivad sarnast protsessi „planeeri, teosta, kontrolli, tegutse”. Informatsiooni haldamine ja edastamine moodustab nende tegevuste ühe aspekti, nagu on kujutatud EN ISO 19650-1 joonisel 3 (vt allpool) ja aitab neid omavahel siduda. Seega toetab standardite rakendamine ühiselt pidevat täiustamist saadud õppetundide jagamise näol.


Joonis. Üldine projekti ja vara infohalduse elutsükkel.

Näiteks EN ISO 55000 standardid soovitavad organisatsioonil arvestada oma varahalduspoliitikaga koos ärieesmärkidega. EN ISO 19650 seeria täpsustab süsteemset protsessi ja struktuuri varainfo kavandamiseks ja edastamiseks, mida kasutatakse organisatsiooni strateegiliste eesmärkide ja varahalduse eesmärkide teavitamiseks.

EN ISO 9001 sisaldab vajadust informatsiooni uuendamise protsessi järele, rõhutades ülevaatamise, aktsepteerimise ja muudatuste kontrollimise protseduuride tähtsust. BS 99001 arendab neid protseduure spetsiaalselt ehitatud keskkonna jaoks edasi, täpsustades selliseid aspekte nagu saadud õppetundide jäädvustamine ja varade üleandmise kriteeriumid. EN ISO 19650 protsessid, nagu infomudelite aktsepteerimine või ühtne andmekeskkond, pakuvad mehhanisme EN ISO 9001 protsesside rakendamiseks kvaliteedijuhtimissüsteemis.

Kokkuvõttes tuleks tähelepanu pöörata sellele, kuidas erinevate standardite protsesse ja eesmärke organisatsioonis integreerida, et saavutada parim tulemus.