Asset Information Requirements
Asset Information Requirements
Guidance and examples
Assets information and the plan of work
Füüsilist vara esindavate digitaalsete mudelite koostamisel tuleb programmiliselt arvestada kolme olulise aspektiga:
- Millal vara modelleeritakse? Sarnaselt reaalsele maailmale peab mõni modelleerimine olema teistest modelleerimisest ülimuslik ja sageli tuleb seda projekteerijate vahel kooskõlastada. Näiteks ei saa laele lisada laes olevaid tehnosüsteeme nagu plafoonid või suitsuandurid, kui see (lagi) pole arhitekti poolt modelleeritud.
- Millist detailsust modelleerimisel kasutatakse? See võib projekti igas etapis muutuda, kuid põhimõtteliselt on tõenäoliselt kolm erinevat etappi, milleks on eel-/põhiprojekt, tööprojekt ja ehitamine. Projekteerimisetapis kõike ei modelleerita ja seal, kus see on modelleeritud, on see madalama detailsusega, kuid mitte nii madal, et koguste hinnang oleks ebamäärane. Tööprojekti eesmärgiks on koostada terviklik projektlahendus vastavalt eelarvele. Ehitamisel peaks detailsuse aste olema piisav täpseks ruumipõhiseks koordineerimiseks, tootmiseks, ehitamiseks ja kokkupanekuks.
- Millal andmed lisatakse? Kõik algab väga piiratud hulga andmetega ja nende hulk suureneb iga projekti etapiga. Varasemates etappides tuleks keskenduda andmete kaasamisele, mis tagavad projektlahendi optimeerimise. Need on sageli parameetrilised andmed või andmed, mida saab analüüsiks kasutada. Hanke teostamiseks peab täpsete koguste saamiseks olema piisavalt andmeid. Näiteks on oluline eristada väga kallist uksetüüpi tavauksest või eristada soojusallikaid kasutatava tehnoloogia järgi, nt gaasiboiler, õhk-vesi soojuspump. Ehituse ajal tuleb keskenduda üleantavatele andmetele.
Joonis. Lisatav andmehulk vastavalt projekti staadiumile.
Varadele lisatakse informatsiooni, kuna neid varasid modelleeritakse vastavalt projekti staadiumile, et teha kuluprognooside kohta olulisi otsuseid. Näiteks, põhiprojektis võidakse lisada uks ühes vara ID-ga (ukse number), mis määratleb selle ukse unikaalselt. Hankekonkurssi tulemusena on uksele lisatud spetsifikatsiooni viide, mis annab informatsiooni selle ukse eeldatava toimivuse ja konstruktsiooni kohta. Ehituse ajal värskendatakse andmeid tootja nimetusega ning võidakse lisada märge “määratletud“. Kui uks on paigaldatud, värskendatakse olekuks "paigaldatud" ja lisatakse paigalduskuupäev.
On väga oluline, et vastutus modelleerimise eest kehtestataks üksikasjalikus vastutusmaatriksis ja iga töörühm oleks teadlik, millisel detailsusastmel igas projektietapis informatsiooni toodetakse ja millistele andmetele nad võivad tugineda, et oma projekteeritut esitada. See võiks olla kajastatud vastutusmaatriksis (vt näidet RIAI BIM Pack 2, Appendix 2).