Guidance and examples

Attributes

Varadele lisatud informatsioon on määratletud atribuutinfona, mida tavaliselt ja sõltuvalt kasutatavast tehnoloogiast nimetatakse ka parameetriteks, omadusteks ja omaduse gruppideks. Informatsiooni tase viitab üldiselt informatsiooni hulgale ja struktuurile. Informatsiooni esitamiseks võib kasutada COBie nõuet. COBie on populaarne varainfo vorming, mida kasutatakse USA-s, Ühendkuningriigis ja teistes riikides, kuid seda ei peeta otseselt rahvusvaheliseks standardiks. See ei tohiks aga takistada klienti valimast COBie'd, kui see vastab tema infovajadustele, mis sellisel juhul tuleks markeerida infovahetuse nõuetesse (EIR). Samas ei tohiks COBie nõuet lihtsalt sisse kirjutada, analüüsimata, kuidas seda plaanitakse kasutada. Vastasel juhul kogume liiga palju informatsiooni, mis ei pruugi täita eesmärki. Seega, informatsiooni olulisust, mida kaasata, tuleks kaalukalt planeerida.

Enne atribuutide valiku planeerimise ülesandega alustamist mõelge, kes võivad olla peamised sidusrühmad. Hooldavate varade opereerimisega tegelevad sidusrühmad on peamised atribuutinfo määrajad. Eelarveosakond võib olla huvitatud garantii- ja eluea andmetest. Keskkonnaspetsialist võib vajada täiendavat infot süsinikujalajälje kohta.

Iga hooldatav vara sisaldab mitmeid atribuute. Mõned neist on põhiatribuudid või atribuudid, mida jagatakse kõigi varade või vara gruppidega. Näiteks vara ID-d võivad kasutada kõik varad, summaarset jahutusvõimsust aga mehaanilised varad, mida kasutatakse ruumide jahutamisel. Tuleks aga olla ettevaatlik, et ei määratletaks atribuute, mis ei ole opereerimise ja korrashoiu tähenduses vajalikud. Sellise info lisamine ei oma mitte mingit väärtust ja võib omakorda vähendada muu informatsiooni väärtust, kuna see lisatud teave aegub, kui seda ei värskendata.

Iga atribuudi juures tuleks arvesse võtta alljärgnevat:

  1. Eesmärk, miks seda atribuuti on vaja. Kui te ei suuda välja mõelda mõjuvat põhjust, miks te informatsiooni vajate, ei pruugi see olla vajalik. Näiteks võib põrand, millele pump on paigaldatud, olla ehitustöötajale oluline, et pump üles leida, kuid kas selle tegelik kõrgusmärk on ikka vajalik?
  2. Isikud või süsteemid, kes atribuuti kasutavad. Võib-olla vajab eelarveosakond igat tüüpi varade kogust, et hinnata varade väärtust ning amortisatsiooni. Võib-olla vajab keskkonnaspetsialist suuremate mehaaniliste varade (nt õhukäitlusseadmed) energiavajadusi.
  3. Atribuudi muudatuste juhtimise poliitika. Mis on päästiksündmuseks ning kes muudatuse eest vastutab. Näiteks kui pump vahetatakse välja, mõjutab see garantiikuupäevi ja eeldatavat eluiga. Kui tegemist on teise tootja või tüübiga, kas sellekohased tehnilised tootelehed on kätte saadud?

Kui nõutavad atribuudid on kokku lepitud, tuleks iga atribuudi omadused määratleda. Arvesse tuleks võtta alljärgnevat:

  • Atribuutide nimetused peaksid olema lihtsad ja kõigile arusaadavad. Vältige lühendite kasutamist, välja arvatud juhul, kui need on väga hästi arusaadavad.
  • Kasutage võimaluse korral COBie atribuutide nimesid, kuna paljud süsteemid kasutavad COBie atribuute.
  • Atribuudid võivad olla tüübi või eksemplari atribuudid. Kõiki sama tootja ja mudelitunnusega pumpasid võib pidada sama tüüpi. Näiteks võib olla küll kahte tüüpi pumpasid, kuid neid kahte tüüpi pumpasid on 200 eksemplari. Tüübi atribuutidega seotud väärtusi on palju vähem kui eksemplariga seotud atribuute.
  • Oluline on määrata atribuudi vorming. Tekstiväärtustega on lihtne, kuid nagu arvutustabelite puhul, tuleb need arvutuste tegemiseks (nt kõikide 200 kW summaarse jahutusvõimsusega AHU-de filtreerimiseks) teisendada sobivasse andmetüüpi.
  • Määrata tuleb ühikud. Paljud modelleerimissüsteemid kasutavad ühikuid.
  • Näidisandmed pakuvad projektimeeskonna liikmetele näiteid selle kohta, kuidas soovite informatsiooni saada.

Tabel. Õhukäitlusseadme (AHU) atribuutide näide.

Märkus.
 Täisarvuks on näiteks arv 5 ja reaalarvuks on näiteks komakohtadega arv. Erinevad tarkvarasüsteemid võivad kasutada erinevaid nimetusi andmetüüpide osas. 

Varade atribuudid tuleks kehtestada varade infonõuetes (AIR) ja dokumenteerida üksikasjalikult projektiinfo standardis (PIR).

Oluline on märkida, et projekti nõuetele mittevajalike andmete lisamine toob kaasa suurenevaid lisakulusid (sh aeg) ning lõppkokkuvõttes oleks tegemist raiskamisega.