Book
Project information standard
Project information standard
Guidance and examples
Coordinates
Kasutada tuleb rahvuslikku või projektis kokkulepitud koordinaatsüsteeme (nt Eesti põhikoordinaadistik: L-EST97, EPSG 3301; kõrgussüsteem: EH2000, EPSG 9663). Samas tasub tähele panna, et mõned varasemad andmed võivad olla teostatud mõnes muus koordinaatsüsteemis.
Määratud juhtiv osaline peaks võimalikult varakult jagama informatsiooni, mis kinnitab jagatud koordinaate, geodeetilisi võrke, korruste tasemeid ja muud kontrollitud informatsiooni, tagamaks, et kõik projekteerijad töötavad ühtsete ruumiliste koordinaatide süsteemis.
Näited
Kogu projekteerimis- ja ehitusinfo peab kasutama projekti ühtset jagatud koordinaatide süsteemi (vt ka Topo-geodeetilisele uuringule ja teostusmõõdistamisele esitatavad nõuded). Ühtlasi peaks fikseerima nii mõõdistustäpsuse kui skaala (RICS, USIBD).
Miinimumnõue on ruumiline koordineerimine, mis on esitatud alljärgnevalt:
- Kõik uuringud ja mudelid peavad põhinema geodeetilisel võrgul. Kui objektil ei ole mõõdistuste geodeetilist võrku, peaks topograafiline uuring laiendama uuringu geodeetilist võrku mõnest lähedalasuvast võrgust või looma uue.
- Kõik töörühmad võtavad kogu projekteerimis- ja ehitusinfo jaoks kasutusele ühtse jagatud koordinaatsüsteemi, et võimaldada viitamist ilma muutmisvajaduseta.
- Koordinaadid peaksid põhinema täpsel mõõdistusel ning mitte aluskaartidel.
- Mudelid peaksid olema korrektselt orienteeritud tegeliku põhjasuuna järgi.
- Juhul kui peaks olema vajalik (või mõistlik) projekti põhjasuunda pöörata (nt ehitise telgede/juhtjoone järgi), tuleks see standardiseerida kogu projekt- ja ehitusinfole.