Projektiinfo tootmismeetodid ja -protsessid (EN ISO 19650)
Projektiinfo tootmismeetodid ja -protsessid (EN ISO 19650)
Guidance
Capture of existing asset information
Üks olulisemaid ülesandeid, mida esmalt teha, on määrata, milline olemasolev informatsioon on saadaval ja kas see sobib projekti staadiumite koostamiseks ja nende edasi arendusteks. Oluline on kogutud informatsiooni lõikes läbi viia esmane kontroll, mis võib säästa märkimisväärse ümbertegemise vajaduse hilisemas staadiumis. Näiteks tuleks võimalikult varakult paika panna täpne alusplaan (korruste jaotus), mis baseerub mõõdistusinfol, et hilisemas etapis vältida koordineerimisega seotud vigasid. Kui tehakse oletusi, tuleks need selgelt edastada.
Aluskaartide kasutamine on end õigustav kui nende täpsus oleks vähemalt ±1 m. Topograafilised uuringud on väga kasulikud, kuid ainult siis, kui need kujutavad endast ehitiste ja/või maa-ala hiljutisi uuringuid, mida ei ole oluliselt muudetud. Laserskaneeringud ja punktipilved võivad anda väga täpse ruumilise esituse nähtavast, kuid ei pruugi määrata nende varade seisukorda ega anda teavet ehitise peidetud osade kohta, nt vahelagede tagune või maa-alune osa. Seetõttu on võib osutuda vajalikuks spetsialistide poolt läbiviidavad lisauuringud, et saada informatsiooni osade kohta, mis pole kergesti ligipääsetavad, nt maa-alused osad või kandvate elementide siseosa (sh armatuur).
Võimaluse korral peaks määrav osaline jagama hankedokumentatsioonis (CDE kaudu) varade kohta käivat olemasolevat informatsiooni tulevase määratud juhtiva osalisega. See võib hõlmata alljärgnevat:
- Ajaloolised ülestähendused
- Tehnosüsteemide kohta käiv info
- Aluskaardid
- Mõõdistusinfo
- Lisamõõdistused (tingimuslikud uuringud)
- Asbesti kasutusega seotud uuringud
- Teostusinfo
- Varade register
- Lisauuringud, nt georadariga tehtud uuringud
Kogu asjassepuutuva informatsiooni sobivust tuleks eelnevalt kontrollida ja vastavalt sellele edastada see info ka elluviimise meeskonnale.
Alustades tööd olemasoleva varaga, algatatakse iga projekti puhul muudatuste kontrollimise protsess, et hoida olemasolevate varade kohta ajakohastatud arvestust, mis tuvastab:
- Olemasolevad üleliigsed varad, mis jäävad paika
- Olemasolevad varad, mis projekti käigus eemaldatakse/lammutatakse
- Olemasolevad varad, mida muudetakse
- Uued varad