Projektiinfo tootmismeetodid ja -protsessid (EN ISO 19650)
Projektiinfo tootmismeetodid ja -protsessid (EN ISO 19650)
Guidance
Coordination and clash avoidance
Koordineerimine ja vastuolude vältimine, eriti tööprojekti ja ehitamise staadiumis, on ülimalt olulised tänastes projektides, mille keerukus on suurenenud ning tehaselist tootmist ning kohapealset kokkupanekut kasutatakse üha enam. Selle peamine eelis on, et võimalikud vastuolud oleksid lahendatud enne kui tooted jõuavad ehitusplatsile. See paneb kõikidele meeskondadele olulise kohustuse pakkuda ajakohast ja täpset informatsiooni ühes vastuvõetavate ehitustolerantsidega. Seeläbi saab lühendada kriitilise raja kestust, kuna enne järgnevate projektsete elementidega alustamist väheneb vajadus teostuse mõõdistustele. Samas ei ole see riskivaba, sest üks toode, mis seda protsessi eirab või lihtsalt ei järgi, võib paljusid teisi oluliselt mõjutada. Kuna koondmudeleid kontrollitakse tavalistel koordineerimise koosolekutel, võib tekkida võimalus asju paremini teha, kuna projekteerimine ise on väga visuaalne.
Näited
Elluviimise meeskond peab välja töötama koordineerimisprotsessi, et tuvastada ja parandada võimalikke ohutusega seotud probleeme, vastuolusid, ebatõhusust või tegevusest tingitud mõjusid. Projekti alguses tuleks kehtestada metoodika vastuoludega seotud probleemidest teatamiseks ja nende lõpetamiseks.
Koordineerimis- ja vastuolude vältimise protsessid peaksid hõlmama järgmist tüüpi vastuolusid:
- Kattuvad vastuolud – vastuolud, kus kaks komponenti või süsteemi hõivavad sama füüsilist ruumi, nt pinnaveetoru ja kanalisatsiooni toru. Neid vastuolusid tuleks projekteerimise läbi vältida.
- Ruumivajadusega vastuolud – ruumiosa, mis peaks olema ette nähtud komponentide opereerimiseks ja korrashoiuks. See võib olla ka ajutine nõue ehituse ajal. Sellised ruumivajadused tuleks mudelites identifitseerida "Teenindusala" abil, mis tuleks kaasata vastuolude tuvastamise protsessi.
- Ajapõhised või 4D vastuolud – kus komponendid hõivavad samal ajal sama ruumiosa. Seda tüüpi vastuolusid välditakse ehitusprogrammil põhinevate tööde järjestamisega.
Komponendid peaksid sisaldama informatsiooni alljärgneva kohta:
- Olemasolev
- Lammutatud
- Ehitatav
Kui tööd on etapiviisilised, peaksid komponendid sisaldama informatsiooni selle kohta, millise etapiga need on seotud. Etapi jäädvustamiseks kasutatav atribuut peaks olema projekti jaoks standardiseeritud, et tagada kõigi projekteerijate etapipõhise info järjepidev edastamine. Kui see on asjakohane, tuleks projektinfoga seotud probleemide ja lahenduste edastamisel kasutada ajapõhiseid animatsioone.