Guidance

Animations and visualisations

Kuigi varajased ideekavandid või mahumudelid võivad vajada eraldiseisvaid mudeleid, tuleks võimaluse korral vältida eraldi mudeleid, mille ainus eesmärk on luua animatsioone või visualiseerimisi. Dubleerimise ja ümbertöötamise vältimiseks peaksid animatsioonid ja 3D-kujutised kasutama projektmudeleid. Mudelite ruumiline paigutus peab olema hästi määratletud. Vältima peab olukorda, kus ehitis paigutatakse olemasolevale maa-alale eelduste põhjal või et uus ehitis kattub olemasoleva ehitisega. Koordinaatide süsteem ja tolerantsid tuleks määratleda projektiinfo standardis. Materjalid tuleks lisada mudelitesse sobivas projekti etapis. Võimaluse korral tuleks materjalide palett (valik) hoida lihtsana, eriti projekteerimise varasemates etappides. Kui kombineeritakse mitu projektmudelit, on see eriti oluline. Arvesse tuleks võtta võimalikke väljundeid. 

Visualiseeringuid võib liigitada järgmiselt:

  • Visuaalne uuring – ehitise või vara lihtne kujutamine
  • Vaade – ehitise või vara kujutis, mis annab edasi kontseptsiooni või uuringu kujunduslahenduse osas
  • Kontrollitud vaade – ettepaneku asukoha, kuju ja suuruse täpne kujutamine kõrge eraldusvõimega fotol koos välise välimuse täpse kujutisega
  • Animatsioonid – võivad olla väga sarnased visualiseeringutele, kuid nähtava geomeetria ja eraldusvõime osas tuleb järeleandmisi teha, et minimeerida täisanimatsiooni renderdamiseks kuluvat aega. Animatsiooni failisuurust tuleb arvesse võtta, kuna paljud animatsioonid on nüüd saadaval võrgust vaadatavatena.
  • BIM visualiseerimismudelid – need on üksikasjaliku BIM-mudeli alammudelid mis tahes konkreetses etapis, mida saab sidusrühmadega veebis või mobiilistel seadmetel jagada projekteerimise allkirjastamiseks, kooskõlastamiseks, kohapealseks kontrollimiseks või muuks. Need mudelid võimaldavad mittetehnilistel huvirühmadel mudelit ette kujutada ja BIM-andmebaasist sõltumatult päringuid teha.
  • Virtuaalreaalsus (VR) ja liitreaalsus (AR) – tutvustab mängumaailma tehnoloogiaid, mis võivad hästi rakendatult olla väga keerukad ja muljetavaldavad. Sarnaselt animatsioonidega töödeldakse mudelite geomeetriat ja materjale spetsiaalses visualiseerimis- või mängutarkvaras, kuid animatsioonifaili asemel kujutavad need virtuaalset renderdatud stseeni, mis sobib vaatamiseks peakomplektide või prillidega. Geomeetria ja materjalide taset tuleb sageli rohkem optimeerida kui animatsioonide oma või virtuaalset stseeni võib olla vaja piirata, nii et kui eri etappidel on vaja mitut väljundit, on vaja väga hoolikat planeerimist, et vältida olulist ümbertegemist.

Elementide klassifitseerimine mudelis võib protsessi palju lihtsamaks muuta. Näiteks võib tehnosüsteeme avatud lagede korral liigitada erinevalt varjatud lagede kasutamise korrast.