Ühtne andmekeskkond (EN ISO 19650)
Ühtne andmekeskkond (EN ISO 19650)
Sissejuhatus
EN ISO 19650-1 põhikontseptsioonidele keskenduv standardiseeria esimene osa selgitab, kuidas CDE on tehniliste lahenduste ja protsesside töövoogude kombinatsioon.
Tavalisem on aga see, et digitaalsed lahendused nagu elektroonilised dokumendihaldussüsteemid (ingl electronic document management systems, EDMS) mängivad suurt rolli CDE lahenduste ja töövoogude juurutamisel. Kuid tuleb tunnistada, et ühe töövoo raames saab kasutada paljusid erinevaid tehnoloogiaid.
EN ISO 19650-2 näeb ette, et määrav osaline (või tema nimel tegutsev kolmas isik) pakub ja haldab CDE-d kõigi infokonteinerite haldamiseks, mida määrava osalisega kogu projekti eluea jooksul arendatakse ja vahetatakse iga elluviimise meeskonnaga. Seda nimetatakse standardis EN ISO 19650-2 osas kui projekti CDE.
Kuid EN ISO 19650-2 näeb ette ka seda, et elluviimise meeskonnad võivad rakendada ka oma (jagatud) CDE-sid (kuid mitte projekti CDE asemel). Selles juhendis toome ka näiteid just sedalaadi stsenaariumite kohta, mis võib informatsiooni haldamist keeruliseks muuta.
CDE põhiolemused:
- Määrav osaline (või tema nimel tegutsev kolmas osaline) pakub ja haldab CDE-d, et hallata kõiki infokonteinereid, mida iga elluviimise meeskond kogu projekti/vara elukaare jooksul määrava osalisega välja töötatakse ja vahetatakse.
- CDE töövoog kirjeldab struktureeritud ja struktureerimata informatsiooni kogumiseks, haldamiseks ja levitamiseks kasutatavaid protsesse ning CDE lahendus on tehnoloogia, mis neid protsesse võimaldab.
- Määraval osalisel, määratud juhtival osalisel ja määratud osalistel võivad kõigil olla oma CDE lahendused, mis moodustavad projekti CDE.
- Väga oluline on luua metaandmete sidumine ja klassifikatsioon ning määratleda, kuidas neid CDE töövoo käigus üle kanda, säilitada või kohandada.