Sissejuhatus

Antud moodulis vaatame lähemalt EN ISO 19650-3 standardit, mis sätestab infohaldusprotsessi varade käitamisetapis. Siinses moodulis keskendume ennekõike neile, kes vastutavad infrastruktuuri omamise, käitamise ja hooldamise ning varade ehitamise eest. Enamikus mahus on see kasutatav eraldiseisva juhendina, kui teatud alalõike viidatakse ka EN ISO 19650-2 standardist.

Põhiosas selgitatakse erinevaid kasutusjuhtumeid, mille puhul saab rakendada EN ISO 19650-3 infohaldusprotsessi, ja ISO rakendamisega seotud erinevaid organisatsioonilisi rolle. Väga suur tähelepanu on protsessiskeemidel ja seal paiknevatel päästiksündmustel, mis võimaldab protsessi tulemusena informatsiooni olemasolevatesse infosüsteemidesse lisada.
Oluline on märkida, et tänu EN ISO 19650-3 standardile saame rääkida nüüd ühtsest ja kogu vara elukaart käsitlevast infohaldusprotsessist (elluviimisest > käitamiseni). 

EN ISO 19650-3 sätestab infohalduse nõuded, kasutades ehitusinfo modelleerimist (BIM) vara käitamise perioodil. See mõeldud kasutamiseks vara kasutusperioodil ja ka siis, kui kasutusel mitte olevat vara on endiselt vaja hallata, nt selle hoiustamisel. Seetõttu eeldatakse, et EN ISO 19650-3 peamised kasutajad on nii varahaldurid kui ka ehitiste korrashoidjad ning nende heaks töötavad meeskonnad ja töövõtjad. Antud standard on abiks ka neile, kes viivad läbi suuremahulisi (kapitalimahukaid) projekte uute varade kavandamiseks ja ehitamiseks, kuna see aitab neil mõista, miks neil palutakse oma töö käigus koostada käitamiseks vajalikku teavet.

EN ISO 19650-3 standard on oma loomult kirjutatud spetsifikatsiooni kujul ja selle põhipunktid sätestavad, mida tuleb teha või saavutada. Tekstis kasutatakse iga nõude edastamiseks sõna "peab" (ingl shall). Vastavalt paljudele spetsifikatsioonidele on standardis väga vähe juhiseid selle kohta, kuidas nõudeid täita – see jääb iga standardit rakendava organisatsiooni enda otsustada. Seetõttu on mitmed riigid andnud välja ka EN ISO 19650 rahvuslikud lisad, et teatud asju täpsustada ja/või panna riikliku konteksti.