The information management context for ISO 19650-3

Informatsioon varahalduse kontekstis nõuab info määratlemist, tootmist, vahetamist, kontrollimist ja kinnitamist. Informatsioon peaks olema struktureeritud ja järjepidev ning võimaluse korral toetama prognoositavaid ja korratavaid tulemusi. Informatsiooni tuleks vaadelda kui väärtuslikku vara, millel on oma toimivuskriteeriumid. Toimivus võib olla majanduslik, mõõtes selle seost investeeringutasuvuse või kohustuste vähendamisega, samuti võib see olla seotud selle asjakohasusega varahaldusprotsessi toetamisel.

Varahaldus on standardi ISO 55000 kohaselt määratletud kui "organisatsiooni koordineeritud tegevus varast saadava väärtuse realiseerimiseks". Vara on määratletud kui "ese, asi või olem, millel on organisatsiooni jaoks potentsiaalne või tegelik väärtus". Varahaldus hõlmab igat tüüpi varasid, sealhulgas ehitisi, mida ISO 55000 järgi nimetatakse ühiselt varade portfelliks. Varahaldus hõlmab varaportfelli varade elukaare kõiki osi, sealhulgas käitamisetappi, mis on standardis EN ISO 19650-1 määratletud kui "elutsükli osa, mille jooksul kasutatakse, käitatakse ja hooldatakse vara". Käitamisetapp viitab ajale, mil varad annavad organisatsioonile väärtust ja tavaliselt ei toimu siis ehitamist, laiendamist ega suuri muudatusi. Kontrollimise, hoolduse ja väikesemahuliste komponentide väljavahetamise tulemusel toimub aga tavaliselt pidev pisimuudatuste läbiviimine. ISO 55000 varade elukaar hõlmab nende loomist või omandamist, kasutamist ja hooldamist ning utiliseerimist või asendamist.

EN ISO 19650 seeria toetab varahaldust ja määratleb lähenemisviisid informatsioonile, mis hõlmab nii projekti elluviimisega kui käitamisega seotud tegevusi. EN ISO 19650-3 joonis 1 illustreerib seost kahe standardikomplekti vahel ning elluviimisega seotud tegevuste (EN ISO 19650-2) ja käitamisega seotud tegevuste vahel (EN ISO 19650-3). See on kokkuvõetud alloleval joonisel.


Joonis. Infohaldus vara elukaare jooksul.

ISO 55000 seeria määratleb juhtimissüsteemi varade ja varade portfellide haldamiseks nende varade eluea jooksul. Varade haldamisel toimuvad mitmesugused tegevused, kus varainfo on kriitilise tähtsusega. ISO 55001 punktis 7.5 c) on sätestatud, et „piiritlema, ellu viima ja toimivana hoidma oma teabe haldamise protsessid“, kuid standard ei määratle selle tulemuse saavutamiseks kasutatavaid lähenemisviise. Strateegilise varahaldusplaani (ingl strategic asset management plan, SAMP) väljatöötamine koos selle pikaajalise sekkumiskavaga on tegevus, mis sõltub suurel määral andmetest, kuna ei ole lihtsalt realistlik uurida iga vara iga kord, kui plaani koostatakse või üle vaadatakse.

Informatsiooni varade kohta nõutakse vähemalt nii kaua, kuni vara või ehitis on kasutusel. Näiteks võib enne vara ehitamist välja töötatud projekteerimisinfo olla oluline vara renoveerimiseks või ohutuks lammutamiseks paljude aastate pärast. Seetõttu peab see informatsioon olema ka tulevikus kättesaadav, juurdepääsetav ja loetav. ISO 8000 standardiseeria määratleb hulga erinevaid lähenemisviise, mis toetavad tõhusat andmekvaliteedi juhtimist organisatsiooni poolt.

EN ISO 19650 seerias määratletud infohaldusmeetodite kasutuselevõtt suurendab oluliselt varade kohta edastatava digitaalse informatsiooni kogust ja kvaliteeti, mida nimetatakse digiteerimiseks, ja kui see on füüsilise varaga dünaamiliselt seotud, võib seda nimetada ka "digitaalseks kaksikuks".

Suure varaportfelli ja infrastruktuuriga varaomanikel on tõenäoliselt palju varasid ja ehitisi, mis on samaaegselt varade elukaare eri etappides. Näiteks umbes 90% tehnovõrkude valdaja varadest võib olla kasutusfaasis, samas kui ainult umbes 10% on seotud projekteerimise etapiga (ehitus, renoveerimine või kasutusea lõppemisega seotud tegevused). Igas etapis luuakse informatsiooni, kuid see toimib ka olulise võimaldajana.

Ehitiste haldajad võivad hallata ehitiste portfelli, millel on sarnased nõuded või nad võivad olla huvitatud ainult ühest ehitisest. Mõlemal juhul võivad need olla käitamisetapis või projekti staadiumis, mis paigutub vahetult enne käitamisetappi jõudmist. Kõikidel juhtudel peaks vara omanik mõistma vajadust hallata ehitise (ehitiste) kohta käivat informatsiooni praeguste ja tulevaste omanike ja sidusrühmade kontekstis.

Varahaldustegevuses osalev tarneahel vastutab varaomanike toetamise ja nende määramiseks ette nähtud infonõuete edastamise eest. Informatsiooni andmine on varadega seotud sekkumiste põhiosa ning varaga seotud teabe esitamise ja kasutamise nõuded tuleks määratleda lepinguga. Varade omanikud/haldurid peaksid tagama, et nende lepingud ja tööjuhised sisaldaksid neid infonõudeid koos tööde tehnilise kirjeldusega.

Täieliku, ajakohase, täpse ja usaldusväärse informatsiooni olemasolu vara või ehitise kohta toob kasu vara elukaare erinevates etappides:

  • Projekteerimisetapi tegevuste ajal, mida toetab EN ISO 19650-2
  • Tavatoimingute ning hooldustoimingute ajal
  • Reaktiivsete sekkumiste kavandamisel ja elluviimisel, mis võivad ulatuda lihtsast komponentide vahetamisest kuni suurtele vahejuhtumitele reageerimiseni ja varaomanike talitluspidevuse plaanide toetamiseni
  • Strateegiliste varahaldusplaanide väljatöötamisel või läbivaatamisel
  • Tulevaste varaliste sekkumiste kavandamisel
  • Vara müümisel või uutele omanikele üleandmisel
  • Kasutusaja lõpus, et toetada varade ohutut ja kulutõhusat käigust kõrvaldamist (dekomissioneerimist)