Varade käitamisetapp (EN ISO 19650-3)
Varade käitamisetapp (EN ISO 19650-3)
Parties and responsibilities
Parties
EN ISO 19650-3 jaotise 0.5 joonisel 3 on näidatud peamised osalised ja nendevahelised suhted käitamise etapis. See on kooskõlas EN ISO 19650-2 organisatsiooniskeemiga (joonis 2), mis näitab samu osalisi, suhteid ja liideseid projekti elluviimise etapis.
Joonis. Osaliste ja meeskondade vahelised seosed infohalduse eesmärgil.
Kuigi organisatsioonid ja üksikisikud, kes täidavad neid peamisi osaliste positsioone, võivad etappide vahel muutuda, jäävad infohaldusfunktsioon, standard ja protsessid muutumatuks, toetades infomudeli migratsiooni ja arengut kogu vara elukaare jooksul. Näiteks võib tööetapis hooldusteenuseid osutama määratud ettevõtteid lepinguperioodi lõppedes välja vahetada ja uuesti hankeid korraldada või määrata uued insenerikonsultandid, kes planeerivad kavandatud renoveerimis- või renoveerimistööde raames uusi või asendatavaid ventilatsioonisüsteeme.
Lihtne selgitus EN ISO 19650-3 osaliste, suhete ja nende tüüpiliste tegelike inimeste kohta on järgmine:
Neid seoseid illustreerivad järgnevad näited.
Näide 1. Kogu ehitise perioodilise seisukorra uuringu lepingu osana võib teenusepakkuja teha kõik tööd ise, sel juhul on ta määratud juhtiv osaline ja ka ainus määratud osaline.
Joonis. Lihtsamad osaliste suhted/määramised.
Näide 2. Eelnevat näidet laiendades. Teenusepakkuja võib teha suurema osa tööst ise, kuid määrata ka spetsialiseerunud ettevõtte, kes viiks läbi teadaoleva asbesti uuringu.
Joonis. Mitmed välised määratud osalised ja nende vahelised suhted.
Näide 3. Ettevõttesisene varahaldur (esindab vara omanikku) võib määrata uuringu läbiviimiseks ettevõttesisese uuringumeeskonna, millisel juhul on uuringumeeskond nii määratud juhtiv osaline kui ka määratud osaline. Ettevõttesisene meeskond tellib asbestiuuringu teostamiseks allhankelepingu välise teenusepakkujaga, kes on ühtlasi määratud osaline.
Joonis. Kombinatsioon majasisestest ning välistest määramistest ja nende vahelised suhted.
Erinevad tegelikud stsenaariumid, nt materiaalsete varade tüüp/arv, nende omanik, nende haldamise viis ja hankemeetod loovad erinevad organisatsioonilised korraldused osalise määramise, määratud juhtiva osalis(t)e ja määratud osalis(t)e kohta.