Varade käitamisetapp (EN ISO 19650-3)
Varade käitamisetapp (EN ISO 19650-3)
Explaining the information management flowchart
EN ISO 19650-3 on üles ehitatud käivitusinfo haldusprotsessile ja see on standardis esitatud vooskeemina. Seda vooskeemi on kujutatud ka alloleval joonisel.
Joonis. Infohaldusprotsessi vooskeem standardi EN ISO 19650-3 baasil.
Vooskeemi põhielemendid
Protsess koosneb kaheksast etapist, mis on nummerdatud 1 kuni 8, ja iga etapi nõuded sisalduvad omakorda alapunktidena (näiteks, 5 etapi alamnõue 1 esitatakse kui 5.1).
Protsessi esimeses etapis (1) valmistub määrav osaline (varaomanik/haldaja) ülejäänud infohaldusprotsessiks. See hõlmab organisatsiooni ja varade tasandil vajaliku informatsiooni hindamist ning protsessi jaoks kõigi toetavate ressursside (nt varainfo standard) ettevalmistamist ja ühtse andmekeskkonna loomist.
Esimene etapp viib kolme erineva rajani, mis on kujutatud varjutatud kastidena ja tähistatud kui B, C ja D.
Millist neist teedest järgitakse, sõltub iga oleluskaare sündmuse olemusest, mis põhjustab uue või värskendatud vara. Neid sündmusi nimetatakse päästiksündmusteks ja neid kujutatakse radadel B ja C.
Teekonnad on jagatud, kuna infohalduse lähenemisviisis on põhimõttelisi erinevusi, peamiselt lähtuvalt sellest, kas hankekorraldust ning ettevalmistust saab teha enne päästiksündmust või mitte.
Radade B ja C osas jaguneb protsess kolmeks alamrühmaks, mis on märgistatud kui E, F ja G.
- Alamrühm E käsitleb hankemenetlust – lepinguline partner või ettevõttesisene meeskond, kes vastutab teatud informatsiooni edastamise eest (määratud juhtiv osaline). EN ISO 19650-3 hõlmab informatsiooni hankimise tegevusi punktides 5.2 ja 5.3.
- Alarühm F käsitleb planeerimist – määratud töövõtja või ettevõttesisese meeskonna mobiliseerimist ja edasiste osaliste määramist elluviimise meeskonnas (määratud osalised). EN ISO 19650-3 hõlmab informatsiooni planeerimise tegevusi punktides 5.4 ja 5.5.
- Alamrühm G käsitleb tootmist – kui informatsiooni koostavad määratud osalised, siis vaatab selle läbi määratud juhtiv osaline ja vara omanik/haldur (määrav osaline) võtab selle lõpuks vastu. EN ISO 19650-3 hõlmab informatsiooni tootmise tegevusi punktides 5.6 ja 5.7.
Pane tähele, et protsessiskeemil on punktides K ja L tagasisideahelad.
- Punkt K testib, kas määramine jätkub pärast tarnijalt (määratud juhtiv osaline/elluviimise meeskond) teatud infokogumi vastuvõtmist. Selle põhjuseks võib olla asjaolu, et päästiksündmus on piisavalt keeruline, mis võib hõlmata mitmeid infovahetuspunkte (nt avariiväljapääsu projekteerimine ja seejärel paigaldamine). Või sellepärast, et see on korduvale päästiksündmusele reageeriv raamleping, kus igal neist on oma infovahetus (nt 5-aastane leping iga-aastaste kontrollide läbiviimiseks).
- Punkt L testib, kas vara omanikul/halduril on vara vastu endiselt huvi ja kas kogu infohaldusprotsess peaks jätkuma.