Explaining the information management flowchart

Use cases for ISO 19650-3

Selles osas vaatame kolme kasutusjuhtu, mida saavad kasutada mis tahes varaomanikud lähtuvalt erinevatest vajadustest, kuid selgemast selge, et tegelikult on neid kasutusjuhte sisuliselt piiramatu arv. EN ISO 19650-3 vastuvõtmine ja kasutamine võimaldab määraval osalisel (varaomanikul/halduril) võtta kasutusele proportsionaalse lähenemisviisi, mis põhineb rakendamise kuludel ja tuludel.

Kasutusjuhtum 1.

Üksik vara/ehitis, mis liigub elluviimise etapist (määratletud standardis EN ISO 19650-2) käitamisetappi (määratletud standardis EN ISO 19650-3).

Enne projekti algust, määratletakse, millist informatsiooni on vaja vara/ehitise haldamiseks ja hooldamiseks. Seda teavet kogutakse projekti elluviimise ajal, kus see moodustab osa projekti infomudelist (PIM). Selle informatsiooni tõhus ülekandmine PIM-ist vara infomudelisse (AIM) ilma tähenduse või juurdepääsetavuse kaotamiseta pakub mitmeid eeliseid:

  • Vähenenud ebakindlus tegelike varade ja süsteemide osas, mis võimaldab tõhusamat sekkumise planeerimist.
  • Vähenenud ohutusega seotud risk, mis tulenevad töötajate soovimatutest „avastustest”, nagu varasemad muudatused varades, mida ei olnud registreeritud ja tulevad nüüd ilmsiks varade sekkumise ajal.
  • Planeeritud hooldusgraafikute kiirem ja tõhusam väljatöötamine, et tagada nende ajakohasus varade lõikes. See vähendaks rikete ilmnemise riski ja varade eluea lühenemise ohtu ebapiisava või ebaõige varajase hoolduse tõttu. See vähendaks ka garantii kehtetuks tunnistamise ohtu, kui ei järgita tootja nõudeid.
  • Tõhusam ja kiirem planeerimine ja reageerimine planeerimata vahejuhtumitele, nagu tulekahju/üleujutus/kahjustused, tänu usaldusväärsema varainfo kättesaadavusele.

Kasutusjuhtum 2.

Varaportfellide põhine ning järkjärguline üleminek EN ISO 19650-3 põhimõtetele lähtuvalt ehitisest. See käivitub, kui projekte/sekkumisi tehakse rohkem kui ettemääratud mahus olevatest varadest. See hoiab ära "väikesed" projektid/sekkumised, nagu akende vahetus, mis nõuaksid terve ehitise digiteerimist ja mõõdistamist.

Kui ülaltoodud lävi on ületatud, hõlmab see kasutusjuht ehitise kõigi varade, dokumentide ja teabe digiteerimist vara infonõuete (AIR) alusel. Lisaks esimese kasutusjuhu eelistele saab siin esitada veel järgmised lisaeelised:

  • Digitaalse informatsiooni osakaalu suurendamine organisatsiooni varade ulatuses märksa kiiremini kui seda olukorras, kui digitaalset informatsiooni varade kohta kogutaks ainult esimese kasutusjuhtumi kaudu.
  • Parem arusaam sellest, mil määral järgivad kogu objektide/ehitiste varad EN ISO 19650 põhimõtteid.
  • Konkreetsemad lingid ehitiste korrashoiu tegevustega, mida hõlbustab näiteks varade märgistamine ja FM lepingutega seotud informatsiooni haldamine.

Kasutusjuhtum 3.

Varade portfellide puhul EN ISO 19650 BIM-raamistiku põhimõtete rakendamine valitud vara-/asukoha tüüpidele, mõõdistades olemasolevaid varasid, digiteerides joonised ja kirjed. Näiteks kõigi õhukäitlusseadmete või kõigi >50 kV alajaamade digiteerimine. Seda kasutusjuhtumit saab rakendada koos kasutusjuhtumiga 2 või iseseisvalt. Lisaks ülaltoodud kasutusjuhtumis 1 kirjeldatud eelistele on veel järgmised lisaeelised:

  • Digitaalse informatsiooni osakaalu suurendamine organisatsiooni varade hulgas kiiremini kui siis, kui digitaalset teavet varade kohta kogutaks ainult esimese kasutusjuhtumi kaudu.
  • Parem arusaam sellest, mil määral järgivad kõikide objektide/ehitiste varad EN ISO 19650 raamistiku põhimõtteid.
  • Võimaldab muuta kogu vara/asukoha tüübi protsessi- ja hooldusrežiime, sealhulgas standardiseeritud planeerimist ja tegevusi, ühiseid tööriistu, sihitud koolitust ja vähendatud varieeruvust lähenemisviisis, mis toob kaasa suurema tõhususe ja paremad varade tulemid.

Neid kasutusjuhtumeid on illustreeritud alljärgneval joonisel. Siin on kuue erineva asukoha/ehitise varad esindatud geomeetriliste kujunditega. Need, mille puhul päästiksündmuste ilmnemisel tuleb tööd teha, on paksu joonega. Teise kasutusjuhtumi korral tehakse ehitiste A, D ja F juures vaid mõne vara tüübiga projekte/töid, mis ületavad kogu ehitise digiteerimiseks etteantud proportsiooni. Kolmandas kasutusjuhtumis on viisnurkne vara valitud mõõdistuseks ja digiteerimiseks. See mõjutab ehitisi A, B ja D, kuid igal ehitise juures digiteeritakse ainult konkreetne vara.


Joonis. EN ISO 19650-3 protsessi rakendamise kasutusjuhtude näited.