Integrating information delivered through ISO 19650-3 into existing systems

EN ISO 19650-3 punkt 5.1.10 lubab elluviidud varade informatsiooni salvestamiseks kasutada olemasolevaid süsteeme. Samuti märgitakse, et need süsteemid võivad olla väljaspool määrava osalise (varaomaniku/halduri) otsest kontrolli.

Olemasolevatesse reaalajas ärivaldkonna süsteemidesse informatsiooni importimise protsessi tuleks hoolikalt kaaluda, olenemata sellest, kas see info pärineb käimasolevast projektist (elluviimise etapp) või käitamise tegevusest (nt hoolduse päästiksündmus). Osalise, rikutud või puudulikult määratletud või struktureeritud informatsiooni importimine on suur äririsk. Ettevõtte süsteemide käsitsi värskendamine pole samuti skaleeritav ning olemuselt vigaderohke.

Nende riskide vältimiseks või vähendamiseks on soovitatav kasutada mitmeastmelist, poolautomaatset lähenemisviisi (vt allolevat joonist).

  • Saadud informatsioon tuleks säilitada muutumatus "registrisüsteemis".
  • Enne süsteemi integreerimist tuleks kasutada käsitsi valideerimise ja automaatse kontrollimise protsesside kombinatsiooni, et kinnitada, et saadud teave on vastuvõetav.
  • Kinnitatud teave tuleks eraldada, teisendada ja laadida (ingl extract, transform, load = ETL) vahepealsesse repositooriumisse.
  • Süsteemi integreerimist tuleks eraldiseisvalt analüüsida iga olemasoleva süsteemi  mahus kinnitatud repositooriumist.
Soovitatav on eraldada aktsepteeritud ja tagatud ETL informatsiooni protsess vaherepositooriumisse, mis oleks eraldiseiesev ettevõtte süsteemi integreerimise protsessist. Ettevõtte süsteeme, millesse integreerida võib olla kui tahes palju ja see vaherepositoorium võimaldab igat integreerimist eraldiseisvalt analüüsida ning rakendada. See pakub skaleeritavat ja kontrollitud lähenemisviisi koos võimalusega naasta varasemale variandile koos täieliku kontrolljäljega.

Kuigi see võib tunduda keeruline, on otsese integreerimise katsed praktikas sageli ebaõnnestunud, mistõttu on kogu infohaldusprotsessist saadav kasu märkimisväärselt vähenenud. Samamoodi oleks käsitsi lähenemine üle jõu käiv.

Välisriikide saadud kogemused on näidanud, et etapiviisilist lähenemist saab õigustada informatsiooni kvaliteedi ja täielikkuse olulise paranemisega ning informatsiooni automatiseeritud protsessi kaudu integreerimise viivitusaja vähenemisega. See vähendab ka igapäevast, ebausaldusväärset ja skaleerimata informatsiooni käsitsi rakendamist.


Joonis. Järkjärguline lähenemisviis EN ISO 19650-3 integreerimiseks olemasolevatesse infosüsteemidesse.