Open data and buildingSMART

Ülevaade
Ehitatud keskkonnas informatsiooniga seotud uuendused on tavaliselt välja töötatud tarkvarakesksest mõtteviisist, kasutades patenteeritud andmestruktuure ja skeeme. Järelikult tekitavad need uuendused tahtmatult takistusi, mis pärsivad avatud infovahetust. Nagu esitatud dokumendis Data for the Public Good (2017), annab avaandmete kasutamine UK näitel aastas majanduslikku kasu ~8,9 miljardit naela. Selles aruandes soovitatakse ka parema koostöö võimaldamiseks parandada nii andmete kvaliteeti kui ka avatust. Sellisena peaksid uuendused algama ühiselt baasilt, kasutades patenteerimata andmestruktuure.

Kogu projekteerimis- ja ehitusprojekti jooksul liigub informatsioon läbi mitme tarkvaralahenduse. Selle infovahetuse ajal annab väärtust just teave, mitte kasutatav tarkvara. Tarkvara on lihtsalt tööriist. Kuna oleme ehitatud keskkonda üha rohkem digitaliseerimas läbi erinevate raamistike ning riiklike digikaksikute lahendustega, muutuvad meie sektoris kasutatavad tööriistad, samal ajal kui informatsioon peab jääma kättesaadavaks ja tõlgendatavaks kogu vara eluea jooksul.

Ilma selle informatsiooni struktuuri arvesse võtmata on oht, et see ei ole koostalitlusvõimeline. See võib kaasa tuua vajaduse konfigureerimise järele, mis võib kaasa tuua lisakulusid, informatsiooni kaod või kvaliteedi halvenemise. Neid probleeme saab leevendada, tagades, et informatsioon on projekti algusest peale avatud ja järjepidevalt struktureeritud.

Üha rohkem riike viitavad seetõttu on ehitatud keskkonnaga seotud strateegiates avaandmetele. Näiteks riik kui klient saab enda kulusid, väärtust ja CO2 jalajälje tõhusust oluliselt parandada, kasutades avatud, jagatavat varainfot.

Eelnevat arvesse võttes on ehitusinfo modelleerimisega seotud formaalsed nõuded ning soovitused kesksele kohale paigutanud just nimelt avaandmed. EN ISO 19650-1 punkt 6.1 kirjeldab informatsiooni edastamise tsükli põhimõtteid, sätestades, et infovahetus peaks toimuma võimaluse korral avatud andmestandardeid kasutades. Seda korratakse ka standardi EN ISO 19650-2 punktis 5.1.6.