Open data and buildingSMART

buildingSMART

Ehitatud keskkonnas on avaan.dmete eeskõneleja rahvusvaheline organisatsioon buildingSMART.

buildingSMART on ülemaailmne tööstusorganisatsioon, mis juhib ehitatud keskkonna digitaalset transformatsiooni. buildingSMART on pühendunud infrastruktuuri ja hoonete avatud rahvusvaheliste standardite ja lahenduste väljatöötamisele. buildingSMART on sisuliselt visionääride kogukond, kes töötavad varade projekteerimise, ehitamise, kasutamise ja hooldamise valdkondade ümberkujundamise nimel. buildingSMART on avatud, neutraalne ja rahvusvaheline mittetulundusorganisatsioon.

buildingSMART on välja töötanud rea standardiseeritud lahendusi, et toetada ehitatud keskkonda avaandmete kasutamisel.

  • Industry Foundation Classes (IFC): tööstusharu spetsiifiline andmeskeem, laiendus ja failivormingu määratlus. IFC on määratletud standardis EN ISO 16739. Näiteks saab IFC andmekogumeid kasutada informatsiooni järjepidevaks jagamiseks; võimaldades infovahetust mitmesuguste tarkvaralahenduste ja andmebaaside vahel.
  • Information Delivery Manual (IDM): metoodika äriprotsesside ja infonõuete määratlemiseks ja dokumenteerimiseks. IDM on määratletud standardis EN ISO 29481-1. Näiteks tuleks üldlevinud protsessid, nagu informatsiooni kontrollimine, ülevaatamine ja kinnitamine, sõnastada informatsiooni edastamise käsiraamatus.
  • Model View Definition (MVD): buildingSMART kinnitas IFC skeemi rakenduse konkreetse eesmärgi täitmiseks. Näiteks võiks “IFC koordinatsioonivaate MVD“ toetada ruumilist koordineerimist, vähendades suuremahulisi geomeetrilisi mudeleid asjakohase teabeni, mida filtreeritakse läbi IFC andmekogumite.
  • BIM Collaboration Format (BCF): mudelipõhine, tarkvarast sõltumatu suhtlusprotokoll. Näiteks ruumilise koordineerimise, ehituse kontrollimise või takistuste käigus tõstatatud probleeme saab edastada BCF vormingu kaudu (vastupidiselt pikkadele ja lohisevatele e-kirjadele).
  • buildingSMART Data Dictionary (bSDD): varaga seotud objektide ja nende bSDD üldiste definitsioonide standardne teek on välja töötatud EN ISO 12006-3 nõuete kohaselt. Näiteks saab infonõude osana nõutavad atribuudid siduda atribuutidega bSDD andmesõnastikus, et vältida ebaselgust atribuutide nimetamise või neis oodatava andmetüübi osas.
  • Information Delivery Specification (IDS): buildingSMART standard infonõuete määratlemiseks arvutile tõlgendatavas vormingus. See võimaldab IFC mudelite automaatset vastavuskontrolli, mis suurendab kvaliteedikontrolli ja andmete täpsust. IDS aitab ka tõhusalt andmeid edastada, seades ootused ja andes selged juhised selle kohta, mida on vaja informatsioonina vahetada. IDS-i kasutaja saab määrata, kuidas objekte, klassifikatsioone, materjale, omadusi ja isegi väärtusi IFC-mudelis edastada.