Introduction

Digital engineering

Digitehnoloogia kasutuselevõtt ja digitaalsete protsesside, nagu ehitusinfo modelleerimise (BIM) kasutamine ehitatud keskkonnas loob uusi riske ja võimalusi. Selles õppemoodulis vaatame lähemalt digitaaltehnoloogia turvalisuse aspekte.

Digitehnoloogiate suurenev kasutamine ehitatud keskkonnas avaldab juba muutvat mõju. See toob muuhulgas kaasa:

  • suurenenud koostöö taseme nii sektorite sees kui ka sektorite vahel;
  • läbipaistvamad ja avatumad tööviisid;
  • reaalajas teabe kogumine varade kasutamise ja seisukorra kohta;
  • digitaalsete andmete ja teabe jagamine ja kasutamine.

Digitaalvarad ja -keskkonnad peavad täitma nõudlikumaid fiskaalseid, funktsionaalseid, jätkusuutlikkuse ja kasvueesmärke. See soodustab muutusi hanke-, tarne- ja tegevusprotsessides.

Paljude uute ehitatud varade loomisel kasutatakse väljaspool objekti, tehasepõhist tootmist ja kohapealset automatiseerimist. Keerukate küberfüüsikaliste (ingl cyber-physical system, CPS) süsteemide kasutamine, mis ühendavad andureid ja ajameid energiatõhususe suurendamiseks ja varade oleluskaare paremaks haldamiseks, muutub üha igapäevaseks nähtuseks. Seda tehnoloogiat kasutatakse juba transpordis, kommunaalteenustes, infrastruktuuris, hoonetes, tootmises, tervishoius ja kaitsevaldkonnas.

Tehnoloogiate ja protsesside kasutamisest tulenevate haavatavuste haldamine on ülioluline. Seotud turvariskide juhtimiseks kasutatavaid leevendusmeetmeid saab rakendada ka väärtusliku äriteabe ja intellektuaalomandi ning isikuandmete kaotsimineku, varguse või avalikustamise eest kaitsmiseks.

Hea turvalisuspoliitika juurutamine võib parandada globaalset positsioneerimist ja anda äriettevõtetele konkurentsieelise, luues usalduse oma sidusrühmade ja klientidega.

EN ISO 19650-5 on spetsifikatsioon turvalisusega seotud infohalduse jaoks. See loob raamistiku, mille kaudu organisatsioonid saavad aru peamistest haavatavustest ja nende turvariskide juhtimiseks vajalikest kontrollidest.
EN ISO 19650-5 määrab tundliku teabe turvalisusest lähtuva haldamise põhimõtted ja nõuded. Seda võivad rakendada kõik organisatsioonid, kes on seotud infohalduse ja tehnoloogiate kasutamisega ehitatud keskkonnas varade või toodete loomisel, projekteerimisel, ehitamisel, valmistamisel, käitamisel, haldamisel, muutmisel, täiustamisel, lammutamisel ja/või ringlussevõtul.

Mõõdistajatele (geodeetidele) suunatud lisainfot, kes teostavad maa-aluste tehnosüsteemide mõõdistust, viivad läbi otsinguid tehnosüsteemide andmebaasides aga ka n-ö lihtsalt kohaga tutvumist ning tehnosüsteemide määratlemist ning kontrolli võivad vaadata ka Chartered Institution of Civil Engineering Surveyors materjali.