Introduction to digital transformation

Tööviise on vaja ühtlustada, digitaliseerida ja ratsionaliseerida, mistõttu vajab kogu ehitatud digitaalne keskkond uusi norme, kuidas informatsiooni elukaareüleselt hallata. Standardiseeritud, hea kvaliteediga, struktureeritud informatsiooni ja proportsionaalsete turvakontrollimeetmete olemasolu tähendab, et infot saab asjakohaselt vahetada, üle vaadata ja erinevatel eesmärkidel taaskasutada.

Võitlemaks või ka aitamaks ehitussektori madalat efektiivsust parendada tuleb pakkuda uusi digitaaltehnoloogilisi vahendeid, et suurendada läbipaistvust ning vähendada infovahetusega seotud kulusid. See tähendab, et tuleb liikuda infomudeli loomise suunas, mis toetavad füüsiliste süsteemide simulatsioone, aitavad juhtida riske ning toetavad oluliste otsuste vastuvõtmist. 

Intelligentsed infomudelid (digitaalsed kaksikud) võivad end ise, peaaegu reaalajas, uuendada kasutades anduritelt ja võrku ühendatud seadmetelt saadavat informatsiooni, mida omakorda vahetada teiste infosüsteemidega läbi asjade interneti (ingl internet of things, IoT).  Seeläbi on võimalik tõsta tootlikkust, optimeerida lõppkasutaja kasutuskogemust, vähendada turva- ning terviseriske ning ühtlasi panna nutikad lahendused ühiskonda teenindama.

Kõik see eeldab aga uute tehnoloogiate kasutuselevõttu, mis aga eeldab uute tööviiside rakendamist, mis keskenduksid tehingupõhiselt töövõtult motiveeritud koostööle suunatud töövõtule ja seda üle ehitise elukaare. Seda kõike peavad aga toetama ka tänased standardid, regulatsioonid, üldised põhimõtted jne. Uute, koostööl põhinevate ja integreeritud ärimudelite väljatöötamine ning riikliku digitaalse kaksiku või ühtse infohaldusprotsessi loomine võimaldab kogu ehitussektoril digitaalset transformatsiooni ellu viia. Infohalduse rakendamise vajadus ei ole enam „kas“ küsimus. See on fundamentaalne norm, et luua sihipärast, sotsiaalset ning majanduslikku ehitatud keskkonda.

Digitaalne transformatsioon ei juhtu üle öö, vaid tegemist on järkjärgulise protsessiga, milles teatud eesmärgid on jagatud väiksemateks sammudeks, mille juures võetakse arvesse ka saadud õppetunde.