Sissejuhatus kursusesse
Sissejuhatus kursusesse
Tere tulemast kursusele " BIM II " !
Tööviise on vaja ühtlustada, digitaliseerida ja ratsionaliseerida, mistõttu vajab kogu ehitatud digitaalne keskkond uusi norme, kuidas informatsiooni elukaareüleselt hallata. Standardiseeritud, hea kvaliteediga, struktureeritud informatsiooni ja proportsionaalsete turvakontrollimeetmete olemasolu tähendab, et infot saab asjakohaselt vahetada, üle vaadata ja erinevatel eesmärkidel taaskasutada.
Võitlemaks või ka aitamaks ehitussektori madalat efektiivsust parendada tuleb pakkuda uusi digitaaltehnoloogilisi vahendeid, et suurendada läbipaistvust ning vähendada infovahetusega seotud kulusid. See tähendab, et tuleb liikuda infomudeli loomise suunas, mis toetavad füüsiliste süsteemide simulatsioone, aitavad juhtida riske ning toetavad oluliste otsuste vastuvõtmist.
Intelligentsed infomudelid (digitaalsed kaksikud) võivad end ise, peaaegu reaalajas, uuendada kasutades anduritelt ja võrku ühendatud seadmetelt saadavat informatsiooni, mida omakorda vahetada teiste infosüsteemidega läbi asjade interneti (ingl internet of things, IoT). Seeläbi on võimalik tõsta tootlikkust, optimeerida lõppkasutaja kasutuskogemust, vähendada turva- ning terviseriske ning ühtlasi panna nutikad lahendused ühiskonda teenindama.
Kõik see eeldab aga uute tehnoloogiate kasutuselevõttu, mis aga omakorda eeldab uute tööviiside rakendamist, mis keskenduksid tehingupõhiselt töövõtult motiveeritud koostööle suunatud töövõtule ja seda üle ehitise elukaare. Seda kõike peavad aga toetama ka tänased standardid, regulatsioonid, üldised põhimõtted jne. Uute, koostööl põhinevate ja integreeritud ärimudelite väljatöötamine ning riikliku digitaalse kaksiku või ühtse infohaldusprotsessi loomine võimaldab kogu ehitussektoril digitaalset transformatsiooni ellu viia. Infohalduse rakendamise vajadus ei ole enam „kas“ küsimus. See on fundamentaalne norm, et luua sihipärast, sotsiaalset ning majanduslikku ehitatud keskkonda.
Digitaalne transformatsioon ei juhtu üle öö, vaid tegemist on järkjärgulise protsessiga, milles teatud eesmärgid on jagatud väiksemateks sammudeks, mille juures võetakse arvesse ka saadud õppetunde.
Kursus "Ehitusinfo haldamine ja modelleerimine (BIM II) " käsitleb infohaldusprotsessi põhialuseid, mis on vajalikud digitaalse informatsiooni haldamiseks nii hoonete kui infrastruktuuri valdkonnas (edaspidi ehitise elukaar). Selle infohaldusprotsessi üheks väljundiks on infomudel, ehitusinfo mudel laiendab infomudeli mõistet kõikidele ehituselementidele ehk ehitatud varale. BIMi üheks oluliseks komponendiks on digitaalse informatsiooni efektiivsem taaskasutus ning omavaheline koostöö üle terve ehitise elukaare. Antud kursus vaatab lähemalt ehitusprojekti edastamist vastavalt olulisematele BIM standarditele (rõhuasetusega EN ISO 19650 seeriale). Kursusel osalemine eeldab baasmodelleerimise oskust, mida käsitleb eeldusaine "Ehitusinfo modelleerimise alused (BIM I)" või "Infrastruktuuri modelleerimise (InfraBIM) alused".
Kursus on 100% e-õpe ja seega eeldab aktiivset e-kursusel osalemist (testid, foorumites osalemine, iseseisvad tööd jne). Kursusele on ligipääs külalisena, kuid täiemahuliseks kursuse läbimiseks on vajalik õppeaine deklareerida (korraline tudeng ja/või TalTech avatud ülikooli vahendusel). Kursusele registreerumise võtit jagatakse esimeses veebitunnis.
Mis on kursuse taust?
- 2018 - Antud e-õppe kursus on alguse saanud TalTech õppekavade reformist 2017. aastal, mil "BIM II" õppeaine sai uue ainekava koodi (EPX5532) ning muutus ka kursuse maht (varasema 4 EAP asemel 6 EAP). Kursus oli algselt kevadsemestriti, kuid kuna "BIM I" ja "InfraBIM" kursused toimusid samuti kevadsemestril, siis oli loogiline, et antud kursus kui jätkukursus toimuks sügissemestritel.
- 2020 - Kursus toimub esimest korda sügissemestril. Kursuse sisu on saanud uue kuue ning baseerub projekti laiendatud staadiumitel.
- 2021 - Kursust on oluliselt täiendatud ning seda saab nüüd õppida 100% e-õppena.
- 2022 - Kursus on nüüd EN/IEC/ISO standardite põhine
- 2023 - E-kursus sai e-õppe kvaliteedimärgi
- 2024 - Kursus läbi olulise värskenduskuuri, et kaasata uusimaid infohalduse standardeid (sh EN ISO 19650)
Kursuse ülesehitusest
E-kursuse esimene moodul "01 - Sissejuhatus" sisaldab üldist sissejuhatust digitaalse infohalduse olemusse. Järgnevad moodulid avavad infohalduse teemat järk-järgult, kus esmalt keskendutakse varade elluviimise etapile (projekteerimine, ehitamine) ja sellega seotud infohaldusele. Enne kui liigutakse varade käitamise etapi juurde (ehitise korrashoid), keskendutakse mõlema etapi olulistele või siis ka sarnastele põhikomponentidele, mis terviklikus infohaldusprotsessis tuleb läbi töötada, ette valmistada. Ühe viimase moodulina vaadatakse ka infoturbega seotud nüansse, mida skaleeritakse mõistagi ka varasematele etappidele. Moodulites esitatud teooria/näidetest õpitu kinnistamiseks tuleb läbida interaktiivsed testid. Seejärel rakendatakse (viimistletakse) õpitut oma individuaalse projekti näitel, mida samuti hinnatakse (kaastudengite poolt). Kokkuvõtvalt, läbi moodulpõhise õppe arendatakse/täpsustatakse oma individuaalset projekti, iga moodulis n-ö kogutakse osapunkte ja selle baasil moodustub koondhinne.
Kursuse põhitegevused on järjestatud ning neid ei saa suvalises järjekorras läbida (näiteks kui eelmine põhitegevus on sooritamata). Sellekohase märke leiad iga tegevuse juures, mis siis eeldab eelmise tegevuse läbimist. Kursuse õppeprotsessi kirjeldab ka "Õpijuhis (tegevuskava)".
Kursusel osalejana ootan sinult esmalt lühikest eneseanalüüsi ning enesetutvustust. Leiad need "Sissejuhatavast" moodulist. Eneseanalüüs on valikvastuste vormis küsitlus, mis määratleb sinu tänase BIMi teadlikkuse (või tausta ja seda otseselt mitte infohalduse võtmes). Lisaks analüüsid sa ennast kui õppijat. Eneseanalüüs ei ole avalik. Seejärel saad ennast paari lausega tutvustada teistele kursusel osalejatele läbi "Enesetutvustus" foorumi sissekande. Soovi korral võid peegeldada eneseanalüüsis valitud variante ning märkida üldsõnaliselt ka ootustest kursusele.
Iga kursuse element, kus sinult oodatakse tegutsemist, kaasab lisajuhiseid, mida täpsemalt tegema peaksid. Lisaks juhatab igat moodulit sisse üldine ülevaade, kus samuti märgitud lühiülevaade mooduli eesmärkidest ning kontrollvormist.
Kuna tegemist on e-õppe kursusega, siis küsimuste küsimine käib läbi foorumi (leitav "Sissejuhatus" moodulist). Osalt juba seetõttu, et sama probleem võib olla teistelgi, mistõttu on nii küsimustele ka efektiivsem vastata. Pealegi võib teistel osalejatel olla esitatud küsimuse kohta oma enda isiklik arvamus või parem ettepanek. Üldise küsimuste esitamiseks kasutada sissejuhatava mooduli üldfoorumit "Üliõpilase foorum (küsi nõu õppejõult või teistelt osalejatelt)".
Head osalemist!
Raido Puust, MSc, PhD
raido.puust@taltech.ee
Kursuse valmimist on toetatud NextGenerationEU vahenditest (jaanuar 2024 - november 2024).