1. Õppetöö sisu ja ajakava

Õppetöö koosneb sissejuhatavast veebitunnist ja iseseisvatest töödest (sh kaastudengi tagasiside/hindamisega). Kursuse rõhuasetus on iseseisval, ehk e-õppel. Seega on tegemist 100% e-õppena läbitava kursusega. Sissejuhatavas veebitunnis esitletakse kursuse kontsentreeritud vaade, et anda parem lähtepunkt kursuse olemusse. Veebitundides osalemine ei ole kohustuslik, kuid võib käsitleda teatud õppematerjalide laiemat või täpsustavat vaadet (sh arutelude vormis). Kõik põhimaterjalid on kättesaadavad läbi e-õppe keskkonna. Juhul kui veebitund kordab seda õppematerjali, mis on Moodles ühel või teisel moel olemas, siis neid ei lindistata. Igast veebitunnist ja/või õppenädalast tehakse üldine kokkuvõte ka "01 - Sissejuhatus" plokis olevasse foorumisse "Õppejõu üldised teated".

Kursus on jagatud üksikuteks õppemooduliteks, mille arvestuslik ajakulu ning iseseisva töö keskmine maht nädalate lõikes on toodud alljärgnevas tabelis. Iga mooduli viimane märgitud nädal tähistab ka vastava mooduli sooritamise tähtaega (nt 1-2, mooduli tähtaeg on 2. õppenädala pühapäev kell 23:59).
Tabel 1. Nädalapõhine tegevuskava.
 Nädal  Teema
1-2     Sissejuhatus kursusesse.
3-4 Varade elluviimise etapp.
5 Infohaldusfunktsioon. Infomudel. 
6 Organisatsioonilised infonõuded. Vara infonõuded. Projekti infonõuded.
7 Projekti infostandard. Projektiinfo tootmismeetodid ja -protsessid.
8 Võrdlusinfo ja jagatud ressursid. Mõõdistusandmed.
9 Ühtne andmekeskkond. 
10 Infoprotokoll. Infovahetuse nõuded.
11 Tarneahela võimekus. BIM rakenduskava.
 12-13  Varade käitamisetapp.
14  Infoturbe nõuded.
15  Projekt.
16  Lõpphindamine.

Nädalakava formaat on toodud ennekõike ajaplaneerimise eesmärgil. Kuna tegemist on aktiivõppe kursusega, siis tuleb kinni pidada vahe- ja lõpptähtaegadest (nende järgi saab osapunkte). Peale lõpptähtaega (15. õppenädala pühapäev) pole esitusi võimalik enam teha/parandada. Tehtud esitustele tehakse õppejõu poolne koondhindamine. Koondhindamine tehakse vaid siis kui õppija esitas kõik nõutud tegevused (sh täitis kursuse tagasiside). Juhul kui õppija ei jõudnud sooritada kasvõi üht nõutud tegevust, loetakse kursuse läbimine poolikuks ja kursust tuleb korrata edasisel semestril. Jooksvat punktiseisu (saadud osapunkte) näeb hinnetelehelt.

Iseseisvad tööd käsitlevad nii teooriat kui ka infohalduse üldist praktikat (sh näidete kaudu teooria praktiseerimine/tagasisidestamine).

Õigeaegselt esitatud iseseisvad tööd annavad kuni 100% koondhindest. Iga ülesanne/hinnatav tegevus annab maksimaalselt kindla arvu punkte. Enne järgmise töö esitamist peab eelnev olema arvestatud. Iseseisvate tööde eest saab maksimaalse arvu punkte vaid tähtaegselt esitatud töö eest (sh vahetähtajad). Kõik kodutööd/sooritused/tegevused, mis tehakse peale tähtaega annavad 0 punkti, samas peavad need olema arvestatud. Kursuse kõikide tegevuste lõpptähtaeg on 15. õppenädala pühapäev.

Iseseisvate tööde arvestused (punktid) kehtivad jooksva semestri lõpuni. Seega, nt jooksva semestri jooksul saadud punktid/arvestused ei kehti enam järgmisel semestril ning aine sooritamiseks tuleb alustada algusest ehk esitada/sooritada kõik kodutööd/iseseisvad tööd jne uuesti.

2. Eeldused kursusel osalemiseks

Kursusel osalemiseks on vajalik ennast registreerida. Osalemiseks vajaliku võtme annab õppejõud esimeses veebitunnis. Kursus eeldab isikliku arvuti kasutamise võimalust (Windows operatsioonisüsteemiga, kuna mitmed tarkvarad pole lihtsalt teistele platvormidele sh MacOS-ile saadaval). Kursus eeldab erinevate tarkvarade installeerimist (ei eelda tasulise või prooviversiooni kasutamist).

3. E-õppe keskkonna ülesehitus

Iga moodul on jagatud alamsektsioonideks. Esimene ehk "01 - Sissejuhatus" käsitleb üldinfot (õppekorralduslik), üldiseid juhendmaterjale, üldfoorumeid, viiteid olulistele alusdokumentidele ning sissejuhatavat infohalduse käsitlust.

Põhimoodulite (02-19) sisu on grupeeritud samuti alamsektsioonidesse. Õppemoodulid kaasavad nii teoreetilist osa kui näiteid. 

Kõik õppemoodulid lõpevad järelemõtlemiseks sektsiooniga. Siia alla on koondatud osapunkte/arvestust eeldavad tegevused (nt testid). Iga õppemooduli juurde kuulub ka eneseanalüüsi vorm, milles osaleja peegeldab senist õpikogemust ja motivatsiooni alustada järgmise õppemooduliga.

Üldised ja jooksvad küsimused tuleb esitada "01 - Sissejuhatus" sektsioonis olevasse foorumisse. Üldistest teadetest annab õppejõud teada samuti "01 - Sissejuhatus" sektsioonis oleva foorumi vahendusel.

4. Õppeprotsess

Tegemist on 100% iseseisvalt läbitava e-kursusega, milles osad kodutööd eeldavad kaashindaja tagasisidet/hindamist (nt projekt). Kaashindaja on kursusel osalev õppija, kes hindab kaasõppuri poolt esitatud tööd vastavalt toodud juhendile. Sõltuvalt osalejate arvust kursusel võib olla nõue, et üht kodutööd hindavad mitu kaashindajat. 

Iga põhiteema mahus luuakse esmalt teoreetiline taust. Seejärel tutvutakse erinevate tööprotsessidega näidismaterjalide baasil. Eelneva baasil sooritatakse automaatkontrolliga test õpitu peegeldamiseks. Projekt peegeldab eelnevalt õpitud tööprotsesside peegeldust oma isikliku näitena. 

Peale kõikide nõutud hinnatavate tegevuste sooritamist (moodulpõhiselt), täidetakse moodulpõhine eneseanalüüs ja liigutakse järgmisesse õppemoodulisse. Hinnatavad tegevused annavad kursuse osapunkte lähtuvalt hindamiskriteeriumitele.

Õppeprotsess on liigendatud alamtegevusteks, mis tuleb läbida järjekorras. Enne järgmise tegevuse juurde liikumist on vaja täita eelmise tegevuse tingimused, nt sooritada eneseanalüüs, test või muu nõutud tegevus. Kõikide tegevuste juures, mis eeldavad eelneva tegevuse täitmist on vastav suunav märge. Näiteks kirje "Saadaval üksnes kui: ..." viitab tegevuse(te)le, mis tuleb eelnevalt täita, et saaks käesoleva tegevuse juurde asuda. Tegevuste kirjelduse juures on märgitud tingimused, mis tuleb selle tegevuse lõpetamiseks sooritada.

Iseseisvate tööde täpsustus käib alati läbi Moodle (mitte e-kirja teel). Juhul kui tekib kodutöö kohta küsimus, siis tuleb see esitada "01 - Sissejuhatus" plokis olevasse üldfoorumisse.

5. Hindamiskriteeriumid

Üldised hindamiskriteeriumid on leitavad ainekava kaardilt (vt ÕIS-i linki "01 - Sissejuhatus" plokist). Siinkohal on esitatud vaid nende laiendatud vaade jooksva semestri tähenduses (hindamiskomponentide osakaalud lõpphindest). Pane tähele, et osapunktide kaalu ning jooksva soorituse andmed leiad ka kursuse hinnete lehelt.

  • Testid - küsimusi hinnatakse "õige / osaliselt õige / vale" põhimõttel. (kokku: 100 punkti, automaatne hindamine, vaata testi hindamisjuhist)
  • Projekt - lähteülesandele vastav iseseisev töö ning kaashihdamise poolt hinnatav skaalal arvestatud/mitte arvestatud. Vaid arvestatud esitus tähistab kursuse nõuetele vastavat esitust ja võimaldab kursust lõpetada.

6. Õppematerjalid

  • Vaba juurdepääsuga õppematerjal, mis on kättesaadav e-õppe keskkonnast.
  • Õppematerjalist viidatd ja avalik õppematerjal (nii eesti- kui ingliskeelne)

Pane tähele, et kursuse materjalid avanevad enam-jaolt hüpikaknas (muuhulgas ka YouTube keskkonnas olevad videod). Seetõttu kontrolli, et veebilehitsejas oleks see lubatud.


7. Õppetöö läbiviija kontaktid

  • Raido Puust, MSc, PhD
  • raido.puust@taltech.ee

Palun kasutada küsimuste esitamiseks foorumit ("01 - Sissejuhatus" sektsioonis), mis puudutab jooksvat õppetööd. Foorumi postitustele ("01 - Sissejuhatus" plokis) vastab õppejõud üldjuhul 24 h jooksul (tööpäevade lõikes) kui pole sätestatud teisiti (nt lähetused jmt, mis fikseeritakse "Õppejõu üldised teated" foorumis).