Infoallikad raamatukogu veebis
Infoallikad raamatukogu veebis
Kui infovajadus on määratletud, siis on võimalik valida infoallikad, milles otsing sooritada. Infootsingut alusta raamatukogu veebist. Trükiväljaandeid leiad e-kataloogist ESTER, e-raamatuid, e-ajakirju ja e-artikleid otsi raamatukogu otsinguportaalist Primo ja erialastest andmebaasidest, lõputöid Digikogust, teadusinfo otsimiseks kasuta otsimootorit Google Scholar.
2. Raamatukogu otsinguportaal PRIMO
Kui otsid kirjandust teema järgi, soovitame otsingut alustada raamatukogu otsinguportaalist Primo.
Primo võimaldab otsida nii trüki- kui e-väljaandeid (e-artikleid, e-ajakirju ja e-raamatuid) kõikidest andmebaasidest korraga.
NB! Primo ei sisalda andmeid statistikaandmebaasidest (Orbis Europe jt) ning andmebaasist SciFinder.
TalTechi arvutivõrgus on juurdepääs ligi 90-le rahvusvahelisele andmebaasile raamatukogu vahendusel, mis sisaldavad enam kui 115 660 perioodilist väljaannet ja 332 000 e-raamatut, miljoneid teadusartikleid, konverentsimaterjale jne. Kõik need andmebaasid on koondatud ühisotsingu portaali PRIMO.
Lisaks on portaalis ka TalTechi doktori- ja magistritööd, bakalaureuse- jt lõputööd ning valik TalTechi õpikuid TalTechi raamatukogu digikogust, samuti avatud juurdepääsuga teaduspublikatsioone.
JUURDEPÄÄS
- Portaal on avatud kõigile huvilistele.
- Terviktekstid avanevad üksnes TalTechi arvutivõrgus.
- Kaugjuurdepääs terviktekstidele on EduVPN ühenduse kaudu, vajalik TalTech Uni-ID.
OTSING
Vaikimisi on avatud lihtotsing.
Otsingu tegemiseks sisesta üks või mitu sõna ja kliki Otsi. Otsing toimub kogu portaali ulatuses, ka täistekstiandmebaaside tekstide seest. Süsteem otsib nii raamatuid, artikleid kui ajakirju jt teavikuid. Tulemuseks kuvatakse kirjed, kus otsisõna sisaldub.
Võid kasutada fraasiotsingut (jutumärkides), samuti saad otsingut täpsustada, kasutades loogikaoperaatoreid AND, OR, NOT.
NB! Loogikaoperaatorid tuleb sisestada alati suurtähtedega (AND, OR, NOT), muidu loeb süsteem neid otsisõnadeks.
Kui otsitulemusi on palju, saad neid täpsustama hakata (Tweak my results), piirata näiteks üksnes artiklitele või raamatutele jne.
Keerukamate päringute puhul kasuta Täpsemat otsingut / Advanced search.
Täpsemal otsingul saab otsingut piirata mitmesuguste tunnustega. Otsingut alustades saad kohe ära määrata, millistelt väljadelt süsteem otsib: pealkirja, autori/koostaja, märksõna või ISSN numbri väljalt. Samuti on juba alguses võimalik ära määrata teaviku laad, valida otsingutulemustesse üksnes raamatuid, artikleid või ajakirju jne. Kohe saad ära määrata ka otsitava teaviku keele ja täpsustada teavikute ilmumise ajavahemiku. Vajadusel saad lisada uusi otsiväljade ridu, kui tahad kombineerida rohkemaid märksõnu loogikaoperaatoritega AND, OR, NOT. Oluline on katsetada erinevaid märksõnu erinevates kombinatsioonides, samuti mitmust/ainsust. Kuidas päringut koostada, loe rohkem Infootsingu ABC.
TULEMUSTE haldamine
Ikoonide tähendus otsitulemuste juures
- leitakse allikad, mis viitavad antud artiklile
- leitakse allikad, millele on antud artiklis viidatud
- teaviku viitekirje viies stiilis (APA, IEEE jt)
- saad saata artikli kirje oma e-postkasti
- saad tulemused salvestada oma lemmikutesse
Kui on käsil ulatuslikum uurimistöö, siis on otstarbekas luua oma isikustatud portaali ala.
ISIKUSTATUD PORTAAL
Logides portaali sisse TalTech UNI-ID-ga (Sign In) on võimalik:
- otsinguid salvestada
- koguda huvipakkuvaid kirjeid oma lemmikutesse / My Favorites
- luua teemakaustu
- tellida teavitusi (alert) uutest lisandunud teemakohastest allikatest
Video: Using Primo