Infoallikad raamatukogu veebis
Infoallikad raamatukogu veebis
Kui infovajadus on määratletud, siis on võimalik valida infoallikad, milles otsing sooritada. Infootsingut alusta raamatukogu veebist. Trükiväljaandeid leiad e-kataloogist ESTER, e-raamatuid, e-ajakirju ja e-artikleid otsi raamatukogu otsinguportaalist Primo ja erialastest andmebaasidest, lõputöid Digikogust, teadusinfo otsimiseks kasuta otsimootorit Google Scholar.
4. Andmebaasid
4.1. Andmebaaside tüübid
- bibliograafiline andmebaas – bibliograafilisi andmeid sisaldav andmebaas: pealkiri, autor, koostaja, ilmumiskoht, aeg, lehekülgede arv jne (ISE)
- referaatandmebaas – sisaldab bibliograafilisi andmeid ja dokumendi sisu lühikokkuvõtet e referaati; teadus- ja tehnikaajakirjadest, konverentsimaterjalidest ning teadustööde aruannetest (Scopus, Web of Science). Artiklite täistekstid avatakse neist ajakirjadest, mis on meie raamatukogusse ostetud mõne täistekstiandmebaasi kaudu
- täistekstiandmebaas – dokumentide täielikke tekste sisaldav andmebaas (Science Direct, IEEE Xplore)
- faktiandmebaas – faktiinformatsiooni, nt majandusnäitajaid või seadmete ja materjalide andmeid sisaldav andmebaas. (CIA - The World Factbook )
Andmebaasid sisaldavad andmeid teaduslikest uurimistöödest, tehnoloogiatest, patentidest, seadustest, turundusest, koostööpartneritest jm.
Paljud kirjastajad pakuvad oma ajakirju eraldi andmebaaside kujul. Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogul on juurdepääs järgmiste kirjastajate multidistsiplinaarsetele andmebaasidele: Cambridge Core, De Gruyter Journals, Emerald Journals and Books, O`Reilly for Higher Education, Oxford Journals, SAGE journals online, ScienceDirect, Springer Link, Taylor & Francis Online, Wiley Online Library.
Lisaks neile on mitmel erialal olemas konkreetsete kirjastuste ja erialaühingute kitsama valdkonna andmebaasid, nt IOP Publishing juhtivad füüsikaalased e-ajakirjad, ACS Publishing keemiaalased e-ajakirjad, ASM Journals biomeditsiinialased e-ajakirjad jne.