Tere tulemast e-kursusele "BIM hoonete ehituses" !

Tänasel päeval on ehitusinfo modelleerimine muutunud üha populaarsemaks nii arhitektide, inseneride kui peatöövõtjate seas. Põhjus selleks on ilmne. Nimelt on globaalsed trendid viinud selleni, et projektid muutuvad üha keerukamateks, samas kui tehnoloogia võidukäik aitab erivaldkondade professionaalidel töötada tulemuslikumalt ning tõhusamalt. Just siin tulebki mängu BIM (building information modelling). BIM on intelligentne, mudelil baseeruv protsess, mis liidab arhitektuuri-inseneeria-ehituse valdkonna professionaale viisil, et nad saaksid efektiivsemalt projekteerida, ehitada ning teostada hoonete, infrastruktuuri korrashoidu.


BIMi kasutamise läbi loovad arhitektid/insenerid digitaalse 3D mudeli, mis kaasab andmeid nii füüsikaliste kui funktsionaalsete karakteristikute tähenduses. BIMi võimekus seisneb ennekõike koostöös, milles arhitektid, insenerid ning peatöövõtjad jagavad koordineeritud mudeleid, selgitamaks, kuidas nende panus sobitub projekti kui tervikusse, mis omakorda aitab erinevatel osapooltel töötada senisest efektiivsemalt.

Mudeli andmestik defineerib projekteeritud elemendid ning loob omavahelise käitumisreeglistiku ning suhestumise erinevate mudeli komponentide vahel. Seega, kui mudeli elementi muudetakse, siis uuendatakse ka kõiki selle elemendiga seotud vaateid, sealhulgas lõikeid, vertikaale ning paberilehe vaateid. Mudelis olevat infot saab kaasata selleks, et projekti parendada enne, kui seda hakatakse reaalselt välja ehitama. See aitab luua paremaid allhankeid ning kooskõlastusi läbi hüperrealistlike visualiseeringute, et projektiga seotud kavatsus oleks üheselt mõistetav ka ehitusplatsi tähenduses. Aga üks olulisemaid aspekte on hoida mudelit intelligentsena selle eskiisist kuni väljaehitamiseni.

BIM pakub ligipääsu projekti ehitatavuse küsimustele, et seeläbi parendada ehitusetapi tulemuslikkust ning tõhusust aga samas pakkudes ka paremat arusaama ehitise funktsioneerimisest ning korrashoiust tulevikus. Tellija saab BIMi kasutada ennetava hooldusgraafiku loomiseks, varahalduseks ning rajatise kui terviku haldamiseks, sealhulgas käsitlemaks võimalikke renoveerimisega või lammutamisega seotud projekte.

Kui töötada BIM-i põhimõtete järgi, väheneb projektiga seotud risk, paraneb projekti elluviimisplaan, saavutatakse kulude kokkuhoid ja see kõik väljendub projekti paremas lõpptulemuses. Tänast BIM-i kasutuselevõttu hoogustavad erinevad pilveteenustel baseeruvad lahendused, mis aitavad projektmeeskondadel koos töötada täiesti uutel viisidel. Just globaalne trend on see, miks arhitektuuri/inseneeria/ehituse valdkond on täna suures muutumises. Ja ta tõesti vajab seda, sest ehitusvaldkonna üldine efektiivsus on olnud tehnoloogiate pidurdamatul arenemisel endiselt püsinud muutumatuna.

Ettevõtted, kes soovivad võita rohkem pakkumisi, edastada projekte senisest efektiivsemalt ning projekteerida paremaid ehitisi, vajavad võimekaid lahendusi ning seniste (aegunud ning ebaefektiivsete) tööprotsesside muutmist. Seda võimalust just BIM pakubki.

Kursus "Ehitusinfo modelleerimise alused (BIM I)" käsitleb BIMi mõistet nii teoorias kui praktikas (hoone projektide tähenduses). Lisaks põgusale BIMi protsesside lahti seletamisele, keskendutakse seejärel BIMi rakendamise aspektidele hoonete valdkonnas. Kursus koosneb kokku seitsmest moodulist, millest kuus on väga praktilise iseloomuga, kus vaadeldakse nii eskiisi (mahumudeli) osatähtsust mudelpõhises projekteerimises, selle ülekandmist eel- ja põhiprojekti staadiumisse ja seejärel ka tööprojekti, teostusmudeli ja korrashoiuga seotud praktilisi töövõtteid.

Tegemist on 100% e-õppe kursusega, mistõttu eeldab aktiivset osalust (sh tähtajaline: testide sooritus, foorumites osalemine, iseseisvate tööde esitus jne). Kursus on üles ehitatud projektõppena, kus ühelt poolt arendatakse individuaalselt üht valitud eramaja projekti (igal osalejal erinev), kuid samas toimub ka teiste õppurite kaasjuhendamine (hindamine). Seeläbi toimub nii üksteiselt õppimine (grupitöö kontekst) kui ka kvaliteedikontrolli põhimõtete harjutamine läbi vastastikuste kontrollide. Kursusele on ligipääs külalisena, kuid täiemahuliseks kursuse läbimiseks on vajalik õppeaine deklareerida (korraline tudeng ja/või TalTech avatud ülikooli vahendusel). Kursusele registreerumise võtit jagatakse sissejuhatavas veebitunnis.

"Ehitusinfo modelleerimise alused (BIM I)" keskendub BIMi käsitlusele ennekõike arhitektuurse osamudeli mahus, milles on osaliselt kaasatud sisearhitektuuri- kui konstruktsiooni osamudelite nõuded. Tehnosüsteemide osamudelit käsitleb kursus EKK5130. Konstruktsiooni osamudelit käsitleb lähemalt kursus EEK5040. Teedeehituse BIMi käsitleb ETT0320. Ehitusinfo laiapõhjalisemat haldamist aga kursus EPX5532 (eelduseks EPX5531 või ETT0320).

Mis on kursuse taust?

  • 2018 - Antud e-õppe kursus on alguse saanud TalTech õppekavade reformist 2017. aastal, mil "BIM I" õppeaine sai uue ainekava koodi (EPX5531) ning muutus ka kursuse maht (varasema 4 EAP asemel 6 EAP). 2018 kevad oli ka esimene kord kui antud õppeainet esimest korda uue ainekava koodiga oli võimalik deklareerida. Õppeaine loodi sisuliselt nullist täielikult uute õppemoodulite ja õppematerjalidega. Õppeaine töötati välja koheselt kui e-õppe kursus, milles korralised kontakttunnid olid planeeritud vaid esimestele õppenädalatele. Kuna paralleelselt jäi alles vana õppekava koodiga aine (EPJ0051), siis suunati ka seda õppeainet deklareerinud uuele e-õppe kursusele, kuid seonduvalt erineva kursuse mahuga on olnud kodutööde maht erinev (samad kodutööd, kuid maht väiksem, mida tuleb välja modelleerida).
  • 2019 - E-kursus sai e-õppe kvaliteedimärgi (olles ka aasta e-kursuse kandidaatide nimekirjas).
  • 2021 - Kursus toimub vaid uue õppekava koodi järgi (EPX5531). Kevad 2021 osalevad samal kursusel ka Tartu Kolledži tudengid, kes küll deklareerivad õppeaine NTS1880, kuid Moodles registreeruvad samuti kursusele EPX5531 (omaette võtmega). 
  • 2024 - Kursus läbib olulise uuenduskuuri, et vähendada õppekavas olevaid dubleerimisi erinevate (jätku)ainete vahel. 


Kursuse ülesehitusest

E-kursuse esimene moodul "01 - Sissejuhatus" sisaldab olulist infot ehitusinfo modelleerimise taustast nii teoorias kui praktikas tõestatud tööprotsessidena. Järgnevad kuus moodulit on aga olulise praktilise väljundiga (projektõppe vormis). Harjutatakse näidistööprotsesse olemasolevate juhendite/näidete baasil (eeldab tarkvara olemasolu/installeerimist oma masinasse). Moodulites esitatud teooria/näidetest õpitu kinnistamiseks tuleb läbida interaktiivsed testid. Seejärel rakendatakse (viimistletakse) õpitut oma individuaalse projekti näitel, mida samuti hinnatakse (kaastudengite poolt). Kokkuvõtvalt, läbi moodulpõhise õppe arendatakse/täpsustatakse oma individuaalset projekti, iga moodulis n-ö kogutakse osapunkte ja selle baasil moodustub koondhinne.

Kursuse põhitegevused on järjestatud ning neid ei saa suvalises järjekorras läbida (näiteks kui eelmine põhitegevus on sooritamata). Sellekohase märke leiad iga tegevuse juures, mis siis eeldab eelmise tegevuse läbimist. Kursuse õppeprotsessi kirjeldab ka "Õpijuhis".

Kursusel osalejana ootan sinult esmalt lühikest eneseanalüüsi ning enesetutvustust. Leiad need "Sissejuhatavast" moodulist. Eneseanalüüs on valikvastuste vormis küsitlus, mis määratleb sinu tänase BIMi teadlikkuse (või tausta). Lisaks analüüsid sa ennast kui õppijat. Eneseanalüüs ei ole avalik. Seejärel saad ennast paari lausega tutvustada teistele kursusel osalejatele läbi "Enesetutvustus" foorumi sissekande. Soovi korral võid peegeldada eneseanalüüsis valitud variante ning märkida üldsõnaliselt ka ootustest kursusele.

Iga kursuse element, kus sinult oodatakse tegutsemist, kaasab lisajuhiseid, mida täpsemalt tegema peaksid. Lisaks juhatab igat moodulit sisse üldine ülevaade, kus samuti märgitud lühiülevaade mooduli eesmärkidest ning kontrollvormist.

Kuna tegemist on e-õppe kursusega, siis küsimuste küsimine käib läbi foorumi (leitav "Sissejuhatus" moodulist). Osalt juba seetõttu, et sama probleem võib olla teistelgi, mistõttu on nii küsimustele ka efektiivsem vastata. Pealegi võib teistel osalejatel olla esitatud küsimuse kohta oma enda isiklik arvamus või parem ettepanek. Üldise küsimuste esitamiseks kasutada sissejuhatava mooduli üldfoorumit "Üliõpilase foorum (küsi nõu õppejõult või teistelt osalejatelt)".

  

Head osalemist! 

Raido Puust, MSc, PhD
raido.puust@taltech.ee


Kursuse valmimist on toetatud NextGenerationEU vahenditest (jaanuar 2024 - november 2024).