Õppeaine eesmärk on:

- tutvustada eri tüüpi kaugseire andmeid ja sensoreid;
- anda ülevaade kaugseire meetodite rakendamise võimalustest erinevate keskkondade seires (maa, veekogud, atmosfäär);
- anda praktilised oskused kaugseire andmete töötlemiseks ja analüüsiks;
-anda ülevaade meetoditest, mida kasutatakse geoloogilise informatsiooni saamiseks.
-anda oskused geoinfosüsteemide (GIS) kasutumiseks;
- tutvustada ruumiandmete rakendamise, tootmise, töötlemise, esitamise ning jagamise võimalusi nii litsenseeritud (ArcGIS) kui vabavarana (QGIS) kasutatava kaarditarkvara näitel.

Õppeaine "Keskkonna andmete töötlus ja analüüs" on tutvustada erinevaid keskkonna andmete analüüsi võimalusi kasutades eelkõige programmeerimiskeelt Python.

Õppeaine kirjeldus on leitav Tallinna Tehnikaülikooli ÕISist:

http://ois2.ttu.ee/uusois/aine/NSO7072

Maailmameri katab üle 70% Maa pinnast ja sellel on võtmeroll maakeral toimuvate füüsikaliste ja biogeokeemiliste protsesside kulgemisel. Veekogude ökosüsteemid on väga mitmekesised ja koosnevad erinevatest omavahel seotud bioloogilistest (elusolenditega seotud) ja abiootilistest (valgus, vee liikumine jm) komponentidest. Viimastel sajanditel toimunud maailma rahvaarvu suurenemise ja kiire teadusliku-tehnilise progressiga kaasneb maailmamere reostus ning ressursside üleliigne tarbimine, mille tõttu on tekkinud terav vajadus merekeskkonna säilitamiseks ja kaitseks.

Kursus tutvustab maailmamere ökosüsteeme moodustavaid komponente ja nende omavahelisi seoseid erinevate ökosüsteemide näitel, käsitleb inimtegevusega põhjustatud kahjulikke mõjusid, nende tagajärgi ja merekeskkonna seisundi parandamiseks olemasolevaid kaitsemeetmeid. Kursus koosneb nii loengutest kui ka iseseisvast tööst ning selle olulisemad väljundid on merekeskkonna ökosüsteemide tundmine ja arusaam keskkonnaprobleemidest.


Sissejuhatus ökoloogiasse. Õppeaine eesmärk on selgitada seoseid, mis valitsevad elusa ja eluta looduse vahel.

Füüsika põhimõisted ja -seadused ajaloolises ja kultuurilises kontekstis. Käsitletavad teemad on liikumine, energia, entroopia, elektromagnetism, relatiivsusteooria, kvantnähtused ja elementaarosakesed.

Sissejuhatav ülevaatekursus meteoroloogias ja klimatoloogias. Kursus on mõeldus okeanograafia ja meteoroloogia suunale spetsialiseeruvatele tudengitele kuid on jõukohane ka mittespetsialistile kellel on üldfüüsika kursuse tasemel füüsikateadmised. Kursusele ligipääs on võtmega. Võtit jagab õppejõud kontakttundides.

The course aims to build solid understanding of atmospheric processes based on first principles of physics together with the accompanying mathematical formalism. The course integrates atmospheric thermodynamics; hydrostatic equilibrium and stability; radiation, clouds and aerosol; atmospheric dynamics and general circulation; interaction with ocean.

Õppeaine eesmärgid: Füüsikalise okeanograafia ja limnoloogia baasteadmiste omandamine.

Õppeaine õpiväljundid: Baasteadmised ja oskused okeanograafia ja limnoloogia ülesannete lahendamiseks.

Õppeaine sisu lühikirjeldus: Basseinide geomorfoloogia. Atmosfääri mõjud: tuul ja soojusbilanss. Magevee juurdevool ja veevahetus ääremeredes. Merevee omadused: temperatuur, soolsus ja tihedus, optilised omadused. Liikumise võrrandid. Viskoosse vedeliku voolamine, turbulents. Ülakihi tuulehoovused. Geostroofilised hoovused. Tuuletsirkulatsioon. Pööriselisuse efektid. Süvatsirkulatsioon. Ekvatoriaalprotsessid. Numbrilised mudelid. Pinnalained, rannalähedased lained ja pikad lained. Jää dünaamika. Setete dünaamika. Füüsikalised protsessid järvedes.

Õppeaine materjalid, tegevuskava ja ülesanded on veebis http://msi.ttu.ee/~elken/PhysOceanLimList.htm 

Õppeaine eesmärgid: Füüsikalise okeanograafia matemaatiliste aluste omandamine.

Õppeaine õpiväljundid: Teadmised ja oskused okeanograafia teoreetiliste ülesannete püstitamiseks ja lahendamiseks.

Õppeaine sisu lühikirjeldus: Vee ja õhu füüsikalised omadused. Voolamise kinemaatika. Pöörlev taustsüsteem. Hüdrodünaamika võrrandite tuletamine ja turbulentsi parametriseerimine. Liikumiste klassifikatsioon mastaapide järgi. Geofüüsikalised statsionaarsed voolamised: geostroofika, triivhoovused, Sverdrupi ja Stommeli voolamine. Madala vee teooria: pikad gravitatsioonilised, Poincare ja Kelvini lained. Pikad lained kahekihilises vedelikus. Mittehüdrostaatiline liikumine: lühikesed pinna- ja siselained, nihkeline ebastabiilsus ja Richardsoni arv, tuulelained. Kvaasigeostroofiline liikumine: Rossby lained, barokliinne ebastabiilsus, mittelineaarsed lained, tsirkulatsiooni numbrilised eksperimendid. Dünaamilised protsessid rannikumeres ja poolsuletud meredes.

Õppematerjalid, tegevuskava ja ülesanded on veebis http://msi.ttu.ee/~elken/DOlist.htm

Õppeaine eesmärgid: Tutvustada okeanograafilise prognoosisüsteemi komponente, anda teadmisi operatiivsete mudelite ja mõõtesüsteemide toimimisest.

Õppeaine õpiväljundid; Teadmised okeanograafilistest prognoosisüsteemidest ja oskused kasutada olemasolevaid prognoosisüsteeme.

Õppeaine sisu lühikirjeldus: Okeanograafilise prognoosisüsteemi komponendid. Prognoosimudelid, nende tüübid ja erinevad variandid. Mereseisundi operatiivsed mõõtmised. Meteoroloogiliste prognooside arvestamine. Andmehõive süsteemid. Andmete assimileerimine. Prognoosisüsteemi alamsüsteemid ja nende ühildamine: globaalne, regionaalne, lokaalne.

Õppematerjalid, tegevuskava ja ülesanded on veebis http://msi.ttu.ee/~elken/OkeanPrognoosList.htm.

The aim of this course is to give basic knowledge on marine optics and remote sensingand to provide skills needed for remote sensing data processing and analyzing.

The course NSO8062 "Geophysical data analysis" is part of the curriculum YAFM02/18 and meant for graduate students specialized in Earth Sciences. 

During this course students learn how to work with oceanographic or meteorological datasets.

Õppeaine eesmärgiks on tutvustada okeanograafia ja meteoroloogia aparatuuri, mõõtmismeetodeid, nõudeid vaatluste organiseerimisele ja andmete kvaliteedi tagamisele, andmete esmase töötluse meetodeid, andmete edastamise ja esitlemise vahendeid. Kursus koosneb sisuliselt kahest osast - okeanograafia aparatuur ja meetodid ning meteoroloogia aparatuur ja meetodid.

Okeanograafia osas käsitletakse järgmisi teemasid: Temperatuuri ja soolsuse määramine, CTD-sondid, andurid, CTD-sondeerimiste andmete esmane töötlus. Veetaseme mõõtmine, kaasaegsed vahendid, seiresüsteem. Lainetuse parameetrite registreerimine. Hoovusmõõtjad, tööpõhimõtted, andmetöötlus. Aparatuur merekeskkonna seisundi seireks, hägususe, fluorestsentsi, hapniku ja toitainete sisalduse määramine. Autonoomsed mõõtesüsteemid, poijaamad. Meetodid andmete edastamiseks, on-line esitlemiseks ja arhiveerimiseks. Kaugseire meetodid. Mõõdistustööde organiseerimine merel.
Meteoroloogia osa teemad on: Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja programmid. Meteoroloogiliste vaatluste organisatsioonilis-metoodiline alus. Mõõteriistadele esitatavad nõuded ja mõõtmiste täpsus. Ühikud ja konstandid. Automaatsed meteoroloogiajaamad. Õhurõhu, tuule suuna ja kiiruse, õhutemperatuuri, õhuniiskuse, sademete hulga, nähtavuse ning päikesekiirguse parameetrite mõõtmise meetodid ja mõõteriistad. Meteoroloogiliste vaatlusandmete töötlemine, edastamine ja säilitamine.

Õppevormilt koosneb kursus loengutest - 2*8 loengust (iga loeng 2 akadeemilist tundi), harjutustundidest - 2*4 tundi (a 2 akadeemilist tundi), kus antakse, arutatakse ja kaitstakse iseseisvaid töid ja praktikumist, mis reeglina viiakse läbi ühe täistööpäeva jooksul uurimislaeva pardal ja/või meteojaamas.

Arvestuse saamiskes on vajalik teha ja esitada iseseisvad tööd ning osaleda edukalt praktikumis. 

The course presents theoretical foundations of atmospheric and oceanic motions from a common point of view, based on the multi-scale applications of hydrodynamics in a thin, stratified and rotating layer. A wide spectrum of motions is considered, from small-scale waves through mesoscale and synoptic eddies to planetary circulation and its climatic changes. Specific topics: Basic properties of ocean and atmosphere. Equations of fluid motion, methods for analytical and numerical solution. Equations governing geophysical flows, scales of motion and important dimensionless numbers. Turbulent and diffusive processes in combination with advection. Geostrophic flows and vorticity dynamics. Ekman layers in the ocean and atmosphere. Barotropic waves and their instability. Stratification combined with rotation. Long wave dynamics governed by the layered models. Internal waves. Turbulence in stratified fluids. Dynamics of stratified rotating flows. Thermal wind, coastal upwelling, atmospheric and oceanic frontogenesis. Quasi-geostrophic dynamics, planetary and topographic waves. Baroclinic instability and generation of cyclones. Fronts, jets and vortices. General circulation of atmosphere, ocean and marginal seas.